Din Kültürü

Çocuklarda Din Bilgisi

Çocuklarda din bilgisi eğitim birçok farklı dala ayrılabiliyor ancak okulda öğretilen din eğitimi dışında, evde verilen din eğitimi de çocuklar için oldukça önemlidir. Özellikle çocukların anlayabileceği alternatif kaynaklarla doğru ve sevecen bir şekilde çocuklara din bilgisini aşılayabilirsiniz. Din eğitimi birçok farklı dala ayrılmaktadır, fakat ideal din eğitimi geniş bir şekilde verilebilir.

İslam’a göre din eğitimi, çocuk doğduktan sonra verilmeye başlamıştır. Doğru din eğitimi ilk önce evde başlamaktadır ve okulda devam etmektedir. Din eğitimi İslam’a göre hayat boyu öğrenilen bir eğitimdir. İslam her an, her yerde öğrenilecek ve sürekli uygulanacak bir duruma sahiptir. Bununla beraber, çocuğun doğduğu andan beri öğretilen her şey zaten eğitimdir. Çocuğun bakımı, çocukla ilgilenmek ve hatta çocuğu sevmek bile bir eğitim şekilidir. Bu yüzden çocuklara din bilgisi verilmesi, öncelikle evde eğitici bir şekilde başlamalıdır.

Çocuklara Din Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklarda din bilgisi eğitimi için belirli bir yaş bulunmamaktadır. Özellikle 0 ile 7 yaş arasında ki çocuklar, bilgileri saf bir şekilde almaya oldukça açıktır. Uzmanlara göre de çocuğa eğitimin erken verilmesi oldukça önemlidir.

İlk dört yaş uzmanlara göre çocukların ahlaki gelişiminin ilerlediği dönemlerdir buna göre çocuklar inanç ve ahlak bilgilerini en iyi bu dönemlerde alabilmektedir. Bunun için çocuklara öğretici din kitapları okuyabilir veya dini çizgi filmler izletebilirsiniz. Bu yaşta bilgilerin doğru ve güzel bir şekilde çocuğa verilmesi oldukça önemlidir. Çocuklarda din bilgisi eğitimi gösterilirken ilk öğretilecek şey Allah kavramıdır. Allah’ın varlığı ve birliğini belirleyen cümleleri, anlamları çocuklara öğretebilirsiniz.

Küçük yaşta çocuğu bu eğitimi alması, çocuğun küçük yaştan büyük bir şekilde yaratılış hakkında bilgi almasına yardımcı olacaktır. Aileler, küçük yaşlarda çocuklara mutlaka dini bilgileri belirli bir düzeyde öğretmesi gerekmektedir. Çocuklara kişiler iletişim kurarken, Peygamberimizin de dediği gibi çocuk olarak bir şekilde dini bilgileri ifade etmesi oldukça önemlidir.

Bununla beraber oyunlar oynayarak, onlarla iyi vakit geçirerek çocuklara sevgiyi, aileyi ve yaratılışı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuklara din bilgisi eğitimi sırasında sizinde dininizi en iyi şekilde yaşamanız çocuğu sizi taklit etmesi açısından sonra derece faydalı olacaktır. Bununla beraber çocuklar için basitçe hazırlanmış olan din hikaye kitapları, masal kitapları ve çizgi filmlerde çocukların erken yaşta dini sevmesi için son derece eğitici ve öğretici olacaktır.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir