Dinlerde İbadet Yerleri
Diğer Dinler

Dinlerde İbadet Yerleri

Vahye dayalı dinlerde ibadet yerleri genel olarak “mabed” olarak adlandırılır. Din, iman etmek ve iman edilene uymakla olur. İbadetler de dinin pratiğe yansımış, uygulamaya dökülmüş halidir. Dinlerde ibadet yerleri, inanılan dinin içeriğine, bulunulan coğrafi konuma, kültürel şartlara göre farklı mimari özellikler kazanmıştır.

Dinlerde İbadet Yerleri

Dinlerde ibadet yerleri, dua etmek, maddi ve manevi istekleri bütün benlikle arz edip istekte bulunmak için kullanılır.

Müslümanlık

İslamda ibadet edilen yerlere “cami, mescit ya da namazgah” denilmektedir. Müslümanlıkta kabul edilen ilk ibadet yeri Kabe’dir. İbadethanelerde beş vakit namaz kılınır, hutbe okunur, istenilen an gidilip dua edilir ve manevi huzur bulmak amaçlanır. Müslümanlar çocukluktan itibaren bu ibadet yerlerinde dini bilgi öğrenmeye başlarlar. Kabul edileceğine inanılarak tövbe edilir, günahtan arınmak için aracı koymadan dua yoluyla pişmanlıklar dile getirilir.

Müslümanlar camiyi bireysel olarak ibadet edilen bir yer olarak görmez, toplumsal birlik ve beraberliğin kazanıldığı manevi bir yer olarak algılarlar. Camilere girerken uygun kıyafetler giyilir,saygısızlık yapılmaz. Dini günlerde, bayramlarda camide toplanıp topluca ibadet eder, dualarında herkese yer verirler. İslamda resim ve heykel reddedildiğinden camilerde resim ve heykel bulunmaz. İbadethaneler mütevazi ortamlardır, İslamda öğütlenen yaşam biçimine uygun olarak inşa edilirler.

Dinlerde İbadet Yerleri

Yahudilik

Yahudilikte en kutsal kabul edilen yer Süleyman Mabedi’nin yapıldığı Kudüstür. İbadet ettikleri yerlere “sinagog” adını vermişlerdir. Yahudilerde de sinagoglar kutsal sayılmış, resim ve heykel kullanılmamıştır. Uygun kıyafetlerle ibadetlerini gerçekleştiriyorlar.

Yahudilikte sabah, öğle ve akşam yapılan günlük, cumartesi günleri sinagogda yapılan haftalık ve yıllık ibadetler vardır.Yahudilikte ibadetler bireysel ve cemaatle yapılanlar olarak ayrılmıştır. Bireysel yapılanlar evde, cemaatle yapılanlar ise sinagogda gerçekleşmektedir.

Hristiyanlık

Hristiyanlığın başlangıçta bir ibadet yeri yoktur, baskı gören Hristiyanlar mağara gibi gizli yerlerde ibadet etmişlerdir. Roma’da kabul görmeye başladıkça ibadet yeri olarak “katedral ve kilise” yapmaya başlamışlardır. Kiliseler, küçük ve sade bir yapıya sahipken katedraller büyük ve ihtişamlı bir görünümdedir. Cami ve sinagogların aksine Hristiyanlıkta resim ve heykellerle süslemeler yapılmıştır. Hristiyanlıkta dua ve ibadetler genelde kilisede ve papazın yönetiminde yapılır. Çünkü papaz, dua ve ibadetlerin kabulü için aracıdır.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir