Dört Büyük Halife Hakkında Kısa Bilgi
Dini Hikayeler, İslam Dini

Dört Büyük Halife Hakkında Kısa Bilgi

Halifelik, Peygamber Efendimiz’in vefatından sonra İslam aleminin başına geçen kişilere verilen unvandır. Dört büyük halife yada Raşit Halifeleri, Hz. Muhammed’in vefatından sonra insanların başlına geçen onlara imamlık ve liderlik yapma görevini üstlenmiş kişilerdir. Hz. Muhammed’in vefatı ile birlikte İslamda dört halife dönemi başlamıştır. Müslüman alemine sırasıyla Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali halifelik yapmıştır.

-Hz. Ebubekir Dönemi

Hz. Ebubekir Peygamber Efendimizi en iyi tanıyan kişi ve en yakın arkadaşı olarak ilk halifelik görevini üstlenmiştir. Hz. Ebubekir, Hz. Muhammed’in vefatından sonra ortaya çıkan yalancı peygamberlerin önüne geçmek adına Yemame Savaşları‘nı yapmıştır. Zekat vermek istemeyenler ve dinden dönenler ile ise Ridde Savaşlarını yaparak siyasi otoriteyi yeniden sağlamayı başarmıştır. Hz. Ebubekir dağınık halde bulunan Kur’an ayetlerini bir araya getirerek kitap halini almasını sağlamıştır. Bu sayede Kur’an günümüze kadar özgün hali ile kalmayı başarmıştır. İslam devletine 2 sene halifelik yapan dört büyük halife döneminin ilk lideri Hz. Ebubekir, 634 yılında vefat ederek Peygamber Efendimiz’in yanına defnedilmiştir.

-Hz. Ömer Dönemi

Hz. Ebubekir’in vefatı üzerine, onun vasiyetine uyarak Hz. Ömer halifelik görevini üstlenmiştir. Hz. Ömer Müslüman olduktan sonra Hz. Muhammed’in yanından hiç ayrılmamış ve İslam alemi için elinden gelen her şeyi yapmıştır. Hz. Ömer halifelik döneminde birçok fetih yapmıştır ve 637 yılında Kudüs’e girerek şehri teslim almıştır. Hz. Ömer halifelik dönemi boyunca devlet idaresinde yenilikler yapıp birçok ilkede imza atmıştır. 644 yılında Ebu Lü’lü tarafından şehit edilmiş ve Peygamber Efendimiz’in ayak ucuna defnedilmiştir.

 

Dört Büyük Halife Hakkında Kısa Bilgi

-Hz. Osman Dönemi

Hz. Osman Peygamber Efendimiz’in kızı ile evlenmiştir. Hz. Osman iffet ve haya yönünden de herkese örnek olan bir kişidir. Hz. Osman döneminde Kur’anı Kerim tekrar kontrol edilerek, çoğaltıp çeşitli merkezlere dağıtmıştır. Hz. Osman halifelik dönemi boyunca çeşitli savaşlar ve fetihler yapmıştır. 656 yılında asiler tarafından Medine’de şehit edilmiştir.

-Hz. Ali Dönemi

Hz. Ali Peygamber Efendimiz’in kızı Fatma ile evlenmiştir. Dört büyük halife döneminde halifelik görevini üstlenen son kişidir. Hz. Ali Peygamber Efendimiz için her şeyi yapmış ve her zaman onun yanında olmuştur. Hz. Ali halifelik dönemi boyunca birçok zorlukla uğraşmış ve bu sorunları engellemek adına büyük uğraşlar verip, büyük fedakarlıklar yapmıştır. 661 yılında Abdurrahman Bin Mülcem tarafından sabah namazına giderken yaralanmış ve bu yaranın etkisiyle 2 gün sonra vefat etmiştir.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir