Diğer Dinler

Hadislerde Geçen Kıyamet Alametleri

Kıyamet günü ile ilgili bilgiler Kur’an’ı Kerim’in bir çok ayetinde yer almaktadır. Kuranı Kerimin yanı sıra peygamber efendimiz sahabeler ile yaptığı sohbetlerde bir çok alamet hakkında bilgiler aktarmıştır. Peki, hadislerde geçen kıyamet alametleri nelerdir?

 

 

Hz. Muhammed kıyametin oluş şekli, kopmasına yakın zamanda olacak olan olayları, bu zamanın çok uzak gibi görünse de aslında kıyametin kopacağı günün çok yakın olduğunu ve kendisinin son peygamber olduğunu bir çok kez ifade etmiştir. Kıyametin ne kadar yakın bir zamanda olacağını daha net anlatmak için iki parmağını birbirine birleştirip işte, kıyamet günü bu iki parmak kadar yakındır demiş.

 

Allah’ın elçisi kendisine sorulan kıyamet ne zaman kopacak? sorusuna, çok yakında cevabını vermiş ve eklemiştir. Gaybı ancak yüce Allah bilir. Bu konuda sadece kıyamet gününün yaklaştığına işaret eden alametler hakkında bilgiler aktarmıştır.

 

Peygamber efendimizin bildirdiği alametler

 

Bir gün efendimiz aleyhisselam sohbet ettiği sırada cemaatin arasına yabancı biri gelir oturur ve şu soruyu sorar; kıyamet ne zaman kopacak? Resulullah şu cevabı verir, bu konuda soruyu soran kişiden fazla birşey bilmiyorum der. Bu soruyu soran kişinin insan kılığına girmiş Cibril aleyhisselam olduğu anlaşılır.

 

Hadis kitaplarında Cibril hadisi olarak geçer. Yine bir gün sahabeler kendi aralarında sohbet ederken Hz. Muhammed gelir ve sohbet konusunun ne olduğunu sorar. Sahabeden bir kişi kıyamet günü hakkında konuştuklarını söyler. Efendimiz sohbete dahil olur ve kıyametin on alemetin zuhur etmeden kopmayacağını bildirir. Peki, peygamber efendimizin hadislerde geçen kıyamet alametleri nelerdir? İşte o on kıyamet alametlerinden bazıları şu şekilde açıklanmıştır.

 

Kıyametin büyük işaretlerinden bir tanesi gökyüzünde oluşacak olan büyük bir duman bulutu olduğunu peygamber efendimiz sahabesi ile yapmış olduğu sohbette bildirmiştir.

10 büyük kıyamet alametinden ikincisi ise dünyanın sonuna yaklaşırken iman eden kişilerin inançlarından sapması için deccal ismi verilen kötülükten başka birşey düşünmeyen insan görünümlü bir şeytanın gelecek olmasıdır.

 

Neml süresi 82. ayette kıyamet günü yaklaştığı vakit yerin altından devasa konuşan bir hayvan çıkacağı ve isminin DABBE olacağı bildirilmiştir.

 

 

Büyük kıyamet alametlerinin bir diğeri ise Hz. İsa’nın diriltilirek tekrar dünyaya gönderilmesi olacaktır.

 

Güneş her zaman olduğu gibi doğudan doğmayıp batıdan doğuyorsa batıdan batmayıp doğudan batıyorsa işte bilin ki o vakit kıyamet yaklaşmış demektir.

 

Yecüc ve Mecüc isminde cüceler, devler ve şeytanî varlıkların insanları korkutmak amacıyla gelmesi büyük kıyamet alametidir.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir