Din Kültürü, İslam Dini

Herkes Aslına Çeker

Zamanın birinde bir padişah varmış. Bütün ülkeye Hızır görmek istediğini ve buna vesile olan kişiye ağırlığınca altın vereceğini duyurur. Padişahın bu ilanı ivedilikle tüm ülkeye duyurulur. 

Bu ilânı  bir fırsata dönüştürmek isteyen iyi kalpli bir aile babası çıkar ve hanımına şöyle der “ Hanım biliyorsun biz kıt kanaat geçinen bir aileyiz. Bu duruma son vermek gerekir. Ben padişaha gideceğim ve 40 gün içinde Allah’ın izniyle onu Hızır Aleyhisselam ile görüştüreceğimi söyleyeceğim. Bu 40 gün içinde sana ve hatta torunlarını yetecek kadar mal mülk verilir. Ama ben de kellemi veririm” der. Hanım kabul etmez. “Biz sensiz malı mülkü ne yapalım” der.

 

Ama iyi kalpli aile babası kararlıdır. Padişaha gider ve kararını söyler. Gerçekten de 40 gün boyunca ailenin bütün sülalesine yetecek kadar mal mülk verilir. 40 günün sonunda fedayi padişahın huzuruna çıkarırlar. İyi kalpli aile babası  der ki “ Padişahım işin doğrusunu söylemek gerekirse size Hızır Alehisselamı gösterecek falan değilim. Ben ailem bu yoksulluktan kurtulsun diye yaptım. “ der. Padişaha bu şekilde cevap verir.

Padişah hiddetle “ Padişahı kandırmanın cezasının ölüm olduğunu bilmiyor musun?” Der. İyi kalpli adam her şeyi göze aldığını söyler. Padişahın üç tane veziri vardır.

 

Birincisine sorar biz bu adamı ne yapalım. 1. Vezir der ki “başını keselim ve etini kancalara asalım”. O sırada olayı izleyen nur yüzlü bir ihtiyar yüksek sesle herkes aslına çeker der

Padişah ikinci vezire de aynı soruyu sorar. İkinci Vezir der ki “ Padişahım bu adamın derisini yüzelim ve içini saman dolduralım.” nur yüzlü ihtiyar tekrar söyler “ Herkes aslına çeker.”

Padişah en son üçüncü vezirine de aynı soruyu sorar. 3. Vezir der ki “Padişahım Allah affetmeyi sever Siz de bu adamı affedin. Bu iyi kalpli adam kendisini ve ailesine feda edecek kadar iyi bir kalbi birisidir. Nur yüzlü ihtiyar yine herkes aslına çeker der.

 

Bu yaşlı adam padişahın dikkatini çeker. Padişah yaşlı adama sorar “ Ey piri fani hep aynı şeyi tekrar ediyorsun. Niye aynı şeyleri söylüyorsun? Nur yüzlü piri fani şöyle 3 vezire bakar ve der ki “ Ey padişah senin birinci vezirinin  babası kasaptır ve bu yüzden adamın kesilmesini ve etinin asılmasını istedi.

 

İkinci vezirin babası ise yastık yapar. İçini samanla doldurur. Bu yüzden adamın derisinin yüzülüp samanla doldurulması istedi. Üçüncü vezirinin babası ise Vezirdir.  O da aslına çekti ve gerçekten bir Vezir gibi cevap verdi. Sizden bu iyi kalpli adamın affedilmesini istedi.

Eğer Vezir görmek istiyorsan işte üçüncü Vezir. Eğer Hızır görmek istiyorsan işte o da benim der ve gözden kaybolur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir