Hz. Muhammed'in Peygamberlik Makamına Erişmesi
Din Kültürü, İslam Dini, Peygamber ve Güven Toplumu

Hz. Muhammed’in Peygamberlik Makamına Erişmesi

Hz. Muhammed 571 yılında Mekke’de dünyaya gelmiştir. Hz. Muhammed’in peygamberlik makamına erişmesi henüz vakıf olmadan önce çocukluk ve gençlik yıllarında hem öksüz hemde yetim kalmış ve amcası Ebu Talib tarafından yetiştirilmiştir. Çocukluk ve gençlik çağlarında ahlaka ve geleneklere uygunsuz davranışlarda bulunmaktan son derece uzak kalmıştır. İçinde bulunduğu çağdaki toplumlar tarafından ilahi güçler olarak nitelendirilip, tapınılan putlardan uzak durmuştur.

Hz. Muhammed’in Peygamberlik Makamına Erişmesi ve Süreci

Hz. Muhammed ilahi güçler olarak nitelendirilen putlara hiç yakınlık duymamıştır. Bu sebeple kırk yaşına yaklaştığı dönemde yaratılışın amacını ve inceliklerini düşünmek için Mekke’de bulunan Nur dağının Hira mağarasına girerek, derin düşüncelere dalmış ve bunu sürekli tekrarlamıştır. Burada sürekli ”Ey Muhammed” diye seslenildiğini işitiyor ve otuz dokuz yaşında gördüğü rüyaların aynı şekilde gerçekleştiğini görüyordu.

 

Hz. Muhammed'in Peygamberlik Makamına Erişmesi

Hz. Muhammed kırk yaşında yine Hira mağarasında düşünmeye gittiği ve burada bulunduğu zaman vahiy meleği Cebrail gelerek Hz. Muhammed’e Alak Suresi’nin ilk beş ayetini vahiy etmiştir. Bu olay sonrasında Hz. Muhammed’in peygamberlik makamına erişmesi vakıf olmuştur. Bu olaydan sonra büyük bir korkuyla evine dönen Hz. Muhammed, biraz heyecanı geçtikten sonra eşi Hz. Hatice’ye olanları anlattı. Olaylar üzerine Hz. Hatice ”Müjdeler olsun! Sen sözün doğrusunu söylersin, emanete ihanet etmezsin, akrabanla ilgilenirsin, iyi ve güzel ahlaklısın.” diyerek teselli etmiştir.

 

Hz. Muhammed’in peygamberlik makamına erişmesi sonrası vahiyler, tek seferde kendisine inmemiştir. Kur’an-ı Kerim’in tamamlanması tam 23 yıl sürmüştür. Bu olay İslam’ın iyice benimsenmesi ve anlaşılmasını kolaylaştırmıştır. Hz. Muhammed ilk seferde kendisine pek fazla takipçi bulamaz. Kendisine ve kendisini takip edenlere zulüm edenlerden kaçınmak için bazı Müslümanları  Habeşistan’a göndermiştir. 622 yılında takipçileriyle beraber Medine’ye göçünü gerçekleştirmiş. Bu sebeple vahiy inmesi devam ettiği için Kuran’ın tamamlanması Mekke ve Medine dönemleri olarak ikiye ayrılmıştır. Mekke’de indirilen ayetler iman konularını, Medine’de indirilen Ayetler ise sosyal ve ibadet konularını işlemektedir. İndirilen ayetler vahiy katiplerince yazılmış Hz. Muhammed’in vefatından sonra kitap haline getirilip, günümüze kadar ulaşması sağlanmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kuran-ı Kerimin İndirilmesi

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir