İslam Dini

İcmali İman Ne Demektir?

İcmali İman ne demektir? sorusunun cevabı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İcmali İman İslam dininde inanılması emredilen ve İslam dininin gerekliliklerinden olan her şeyi topluca kabul ederek inanmaktır. İmanın ilk derecesinin icmali iman olduğu kabul edilmektedir.

İcmali İmana Örnekler

Tevhid ve şehadet kelimeleri icmali imanın özeti olarak değerlendirilebilir. İslamiyet’in ilk adımı Allah’a inanmak ve şehadet getirmektir. Allah’ın varlığı ve tekliğine inanarak; Hz. Muhammed’in O’nun elçisi olduğuna inanmak, bütün esaslarıyla inanma anlamına gelmektedir. İcmali imana örnek olarak şu şekilde açıklama yapılabilir: Bir kişinin Allah’ın varlığını ve birliğini kabul etmesi, O’nun getirdiklerini kabul etmesi anlamına gelmektedir. Yani bir insan Allah’ın varlığına inanıyorsa sırasıyla Hz. Muhammed’in onun elçisi olduğunu, Hz. Muhammed’in sözlerinin Allah’ın sözleri olduğunu kabul etmiş olur. İcmali imanda toptan bir kabul ediş vardır. İmanın ilk aşaması olarakta değerlendirilebilir. Fakat sonra ki aşamalarda kişi dinini öğrenmekle yükümlüdür. İslamiyet her şeyiyle güzelliklerle dolu bir dindir. Hakkıyla idrak eden kişiye birçok faydalar sağlayacaktır. Bu nedenle icmali imanını gerçekleştiren kişi hemen tafsili iman yoluna koyulmalıdır.

İcmali İman Ne Demektir? İcmali İman İle Tafsili İman Arasındaki Fark Nedir?

İcmali iman ve tafsili İman, inanmanın kapsamı bakımından farklılıklar içermektedir. Tafsili iman detaylı olarak bir inanma biçimidir. Yani İslami davranış biçimleri, ahlaki normlar, farz olan ibadetlerin hepsini detaylarıyla bilerek inanmaktır. İcmali iman İslam’ın ilk derecesi sayılır. Tafsili iman sahibi İslamiyet’le ilgili her detayı öğrenerek hem kendi İslami yaşayışını güzelleştirir hem de Allah katında mertebesini yükseltebilir. İcmali İman yeterli midir? Diye aklımıza sorular gelebilmektedir.

İslam’a yeni girmiş bir kişi icmali iman ederek başlar yani önce Allah’ın varlığını ve birliğini kabul ederek, Hz. Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna inanır. Allah katında bilmek ve bilerek iman etmek daha değerlidir. İslamiyet’i tam olarak kavrayan bir kişi bunu günlük hayatına yansıtarak, güzel ahlakıyla çevresine örnek oluşturur. Farz ve sünnetlere dikkat ederek bütünüyle İslamiyet’e uygun bir hayat sürer. Sadece “inanıyorum” demekle yetinirsek içeriğini bilmediğimiz bir şeye iman etmiş oluruz. Fakat detayları öğrenerek iman edersek aklımıza takılan her şeyin cevabını buluruz. Bunun yanı sıra başka insanlara İslam’ın güzelliklerini aktarabiliriz. Bu nedenle icmali iman ve tafsili imanı bir arada gerçekleştirmeliyiz.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir