Din Kültürü

İslam Dininin Önemli Özellikleri

İslam dininin önemli özellikleri yazınca karşımıza çok fazla sonuç çıkabilir. Fakat islamın en önemli özellikleri temelinde iyi insan olmaktır. İyi müslüman iyi insandır. Başkalarını hor görmeyen, cömert, yardımsever, gülümsemeyi ihmal etmeyen, herkese selam veren, affedici, akılcı, sevgi dolu, barışçıl, aşırı hiçbir şeyin olmadığı, temizliği emreden, insanlara zorlaştıran değil kolaylaştıran bir dindir. Bunlar inanmak için insanları çeken en değerli özellikler olarak başı çeker. İnsanoğlu fıtrat olarak bir şeylere inanmak ister. Tarih boyunca kimileri puta, kimiler, ağaca, kimileri Allah’a inanmıştır. Fakat bu inanışlar içinde en fazla iyiliği emreden din her zaman İslam dini olmuştur. İslam insanlara yapamayacağı hiçbir işi yük olarak yüklemez. İslam gönderildiği zamandan bu zamana ve bundan sonraki zamana dahi hitap edebilir. Bu da evrensel ve her asra hitap eden bir din olduğunu gösterir. Müslümanlar gönderilen ibadetleri asırlardır aynı şekilde yapmaktadır. Özellik olarak bu durum bize ibadetlerin her devirde yapılabileceğini ve zor olmadığını gösterir.

İslam Dininin Önemli Özellikleri

İslam dininin özelliklerini müslüman kişiler taşımak durumundadır. Aksi halde yaşanılan hayat İslam dininden uzak bir hayat olur. İslam dininin önemli özellikleri belki de saymakla bitmez. Fakat en önemli özelliklerinden biri de kişinin bedenine zarar veren işlerin dinde de yasak olmasıdır. Örneğin oruç tutmak ibadeti zor gözüken bir ibadettir fakat müslümanlara farz kılınmıştır. Bu ibadeti açtığımızda orucun insan bedeni için ne kadar faydalı ve sağlıklı olduğunu görebiliriz. Bilim adamlarının araştırmasına göre oruç tutmak insan sağlığı için mutlaka yapılması gereken bir iştir. Başka bir örnek olarak namaz kılmak da farz bir ibadettir. Namaz ibadet olmanın yanına ek olarak egzersiz olarak da çok faydalıdır. Bu durum da bize İslam dininin her yöne hitap ettiğini gösterir.

İslam dini insanlara en fazla ahlaklı olmayı öğütler. Barışçıl olmak, affedici olmak, cömert olmak, öfkeyle hareket etmemek, muhabbetli olmak, aşırılıklardan uzak olmak vb. özellikler ile kişi ahlaklı olur. Ayrıca İslam akla önem veren bir dindir. Akıl, kendisine gelen bilgileri değerlendirir ve süzer. İslam’da akıl kullanamayan kişiler dinden muaftır.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir