Din Kültürü, İslam Dini

İslam Şeriatı Hakkında Yanlış Bilinenler Nelerdir?

İslam’da en büyük yanlış anlaşılan konular şeriat hakkında oluyor. Peki bu şeriat ne demek? Şeriat dediğimiz kelimenin aslında anlamı yönetim sistemine denk geliyor. Yani şeriat ayrı bir anlama gelmiyor. Bu yönetim sistemi kuran merkezli yani Allah tarafından temeli hazırlanıp daha sonra alimler tarafından geliştirilen bir hukuk sistemi ortada bulunmakta. Alimlerin geliştirdiği derken alimler sıfırdan hükümler çıkarmıyor. Ortada olan hükümler esas alınarak yeni bir durum hakkında hüküm çıkarılıyor.

İslam Şeriatı Hakkında Yanlış Bilinenler

-Şeriat hakkında yanlış bilinenlere geldiğimizde ise bunun ilk maddesi genelde şeriat ’in monarşi üzerine yönetim sağlaması oluyor. Bu yanlış bir bilgi olmakla birlikte şeriat’i monarşiye çevirme işlemi peygamber vefat ettikten sonra Muaviye döneminde olmuştur. Bu olayla birlikte de çok fazla iç savaş çıkmıştır. Yani Allah’ın emrettiği yönetim biçiminde monarşi bulunmamakta.

Şeriat

Peygamber ve 4 halife döneminde halkı temsil eden şuralar kurulup onların görüşü alınmadan kararlar alınmazdı. Peygamber ise yönetim ve savaş konusunda görüş alınacaksa cuma namazında bu konuyu halka açar daha sonra şura ile konuşarak görüşlerini alırdı. Yani bir nevi İslam şeriat ‘inde demokrasi bulunmaktaydı. Hiçbir şeyi zorla insanlara kabul ettirme gibi bir durum söz konusu değildi. Bunun içine monarşi de dahildir.

Şeriat Hakkında Yanlış Bilinenler

-İslam Şeriatı hakkında yanlış bilinen bir başka bilgi ise şu an Arap yarımadasında ve İran devletinde kullanılan yönetim sisteminin şeriat olması. İsim olarak şeriat yönetim sistemi olduğu için evet adamların hukuk sistemine şeriat deniyor fakat bunun Allah’ın gönderdiği ve emrettiği islam şeriati ile bir alakası bulunmamakta.

İranlılar Şii kökenli olduklarından dolayı Kuran’ın belli bölümünü reddedip hukuklarını böyle meydana getirmişlerdir. Kendileri zaten halifelerden bazılarına hutbelerde lanet ettirip Kuran’ı bozduklarını iddia etmekte. Arap yarımadasına gelince bu insanlar 20.yy. de işgal edilmiş bir bölge sizce işgal eden Avrupa devletleri Allah’ın kanunlarının geçerli olmasına izin verir mi tabi ki hayır isim olarak şeriat fakat içerik olarak işlerine ne geliyorsa veya Avrupa’nın işine ne geliyorsa onlar bulunmaktadır.

-Bilinen başka bir yanlışa geldiğimizde ise İslam Şeraitı kadınlara değer vermediği ve onların haklarını savunmadığı yönündedir. Tabi bunu söyleyen bir kişi kurandan o kadar uzak kalmış olacak ki Allah’ın kadınlara nasıl davranılması gerektiğine dair var olan en-Nisa (Kadınlar) suresini bilmemektedir.

Kuran kendi içinde ve kurallarında kadının hassas bir varlık olduğunu sürekli vurgulamakta ve kadınlar hakkında alınan kararların da bu ölçüde olduğunu bildirmektedir. Peygamberin kendi hayatına bakarak da birçok hanımının olmasına rağmen hiçbirine haksızlık yapmadığını sesini dahi yükseltmediğini görmekteyiz. Hatta birçok insan karısına kötü davranırken o sinirini içine atıp sessizce evi terk edip tekrar geldiği dahi olmuştur.

İşte biz bu peygamberin ümmetiysek nasıl olur da bu dinin kadınlara haksızlık yaptığını düşüne biliriz. Miras davalarından tutun da evlilik konusunda kadın bazında kararlar verilir çünkü kadının kendi başına bakması erkekten daha zor olmaktadır. Boşanma konusunda ise yetki erkekte olduğu görülse bile ortada bariz bir durum söz konusuysa erkeğin lafına bakılmaksızın boşanma gerçekleştirilir.

Sonuç

-Peki bunca şeye rağmen neden islam şeriatı düşmanıyız, neden kabul etmiyoruz! Tabi ki bunun nedeni bariz ortadadır. Şeriat insan hayatını da içine alan bir yönetim sistemidir. Yani siz bireysel bir yanlış yapıp başkasına zarar vermeseniz bile bunun cezasını çekeceksiniz. Şeriat hem insan ile insan ilişkisini göz önünde bulundurup hem de kul ile Allah arasındaki ilişkiyi göz önünde bulundurur.

Yani siz içki içip başkasına zarar vermeseniz de Allah ile aranızdaki bağa zarar verip onun kurallarını çiğnemiş oluyorsunuz bundan dolayı da cezasını çekmek zorunda kalıyorsunuz. Cumhuriyette ise devlet laik olduğu için ceza hukuku sadece insanların birbirlerine karşı davranışlarına dair kurallar koymakta. Bundan dolayı siz bireysel olarak kötü olan her şeyi yapabilirsiniz.

Fakat başkasının özgürlüğüne karışırsanız cezasını çekmek zorunda kalırsınız. Peki buradan ne çıkarıyoruz insanlar bireysel hatalarının göz önüne çıkmaması için ve bunların cezasının hemen verilmemesi için Allah’ın kurallarından nefret ediyor. İşte bundan dolayı cumhuriyet seviliyor. Özgürlük yalanı ile insanların dünyaya amaçsız bir şekilde var olduklarını hissettirip tanrı ile aralarında var olan bağın devlet için anlamsız olduğunu göstermek için cumhuriyetin varlığını sürdürtüyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ehli Sünnet Ve Bid’at Ehli

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir