Din Kültürü, İslam Dini

İslam ve Namaz

İslam dini Hz. Muhammed (SAV) aracılığıyla yayılmış ve kabul edilmiş son dini inançtır. Müslümanların İslamiyet kurallarını uygulayarak yaşaması gerekmektedir. Büyük bir çabayla yayılan islam dininin bazı şartları vardır. Bu beş şart şunlardır;

  • Kelime-i Şehadet Getirmek
  • Namaz Kılmak
  • Zekat Vermek
  • Hacca Gitmek
  • Oruç Tutmak

Namazın İslam Dinindeki Yeri ve Önemi

Bir Müslümanın dininin getirdiği bu şartları uygulaması ilk kaidedir. Bu maddelerin bazıları da maddi imkanlar çerçevesinde sınırlandırılmaktadır. Maddi olanaksızlıklar içerisinde olan bir Müslüman zekat veremez veya Hacca gidemez. Bunun haricindeki her bir şart mecburidir. Kelime-i Şehadet getirmek İslamın ilk şartıdır ve dini kabul ettiğinizi ve uygulayacağınızı beyan ettiğiniz eylemdir. Bunun ardından ise namaz kılmak gelmektedir. Her Müslüman 5 vakit namazını kılmak zorundadır. Hz. Muhammed (SAV) namaz için “dinin direği” demiştir. Namaz kılmakla ve zorunluluğuyla ilgili birçok hadis bulunmaktadır.

İslam ve Namaz İle İlgili Önemli Noktalar

İslam dininin ilk geldiği zaman insanlar neredeyse tüm günlerini namaz kılarak ve ibadet ederek geçirmekteydi. O zaman insanların boş vakitleri çoktu ve uygulamak daha kolaydı. Fakat Hz. Muhammed (SAV) yani Allah Resulû müminlerin zorlandıklarını görüp Allah’a (CC) dualar etmiştir ve bu şekilde namaz günün beş vaktinde kılınan ve Allah’a teslimiyeti simgeleyen bir ibadet haline gelmiştir. Öncelikle kurallarına uygun şekilde abdest alınmalı ardından namaza başlanmalıdır.

Beş Vakit Namaz; Sünnet ve Farzlar

İslam dininin şartı olan namaz günde beş vakit kılınmaktadır. Bu vakitler sabah namazı, öğlen namazı, ikindi, akşam ve yatsı namazı şeklinde belirlenmiştir. On yedi rekat farz, yirmi rekat sünnet, 3 rekat vitir vacip olmak üzere beş vakit namaz boyunca toplam kırk adet rekat vardır.

Sabah Namazı

2 rekatı sünnetten, 2 rekatı farzdan oluşmaktadır. Toplam 4 rekat kılınmalıdır.

Öğle Namazı

4 rekatı ilk sünnet, 4 rekatı farz, 4 rekatı da son sünnetten oluşmaktadır. Toplam 10 rekat kılınmalıdır.

İkindi Namazı

4 rekatı sünnet, 4 rekatı sünnetten oluşmaktadır. Toplam 8 rekat kılınmalıdır.

Akşam Namazı

3 rekatı farz, 2 rekatı sünnetten oluşmaktadır. Toplam 5 rekat kılınmalıdır.

Yatsı Namazı

4 rekatı ilk sünnetten, 4 rekatı farzdan, 2 rekatı son sünnetten, 3 rekatı ise vitir vacipten oluşmaktadır. Toplam 13 rekat kılınmalıdır.

Cuma Namazı

Cuma namazı da islamda önemli bir yere sahiptir. Camide cemaat eşliğinde kılınması gerekmektedir. 4 rekatı ilk sünnetten, 2 rekatı farzdan, 4 rekatı son sünnetten, 4 rekatı Zuhr-i ahirden, 2 rekat son sünnet şeklinde kılınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İslam’ın ve İmanın Şartları Hakkında Kısa Bilgiler

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir