İslamda Faiz Neden Haram Kılınmıştır?
İslam Dini

İslamda Faiz Neden Haram Kılınmıştır?

İslamda faiz neden haram kılınmıştır sorusu incelenirken faizin ne olduğunun bilinmesi gerekir. Faiz kelime anlamı olarak fazlalık, nema, artma ve çoğalma anlamına gelmektedir. Bu anlamıyla beraber faiz, hem bir şeyin kedi içerisinde artması hem de iki farklı şey arasında meydana gelen olayda doğan fazlalığı ifade eder. Faiz kelimesi genel olarak ekonomik ilişkilerde karşımıza çıkmakta olup, geri alınacak yada ödenecek paranın arttırılması olarak tanımlanır. İnsanlık tarihi boyunca da faiz, genel olarak parayla ilişkilendirilmiştir.

Cahiliye döneminde Araplar, borç verdikleri zaman, alacaklısı ödeyemeyecek durumda olduğunda verdiği borcu bir miktar arttırıp, borcunu ödeme süresini uzatıyordu. Bu durumdan sonra, verilen borçtan daha fazla geri ödeme alması karşılığında da borç verme işlemi gerçekleştiriyorlardı. Kur’an-ı Kerim’de sekiz yerde kullanılan faiz kelimesinden, ayrıca bir çok hadiste de bahsedilmiş ve faiz İslam toplumlarına haram kılınmıştır.

İslamda Faiz Neden Haram Kılınmıştır?

Faiz Neden Haramdır?

İslamda faiz neden haram kılınmıştır araştırmasında, İslam’da faiz temel olarak yasaklanmış davranışlardan birisidir. İslamiyet, toplumları herhangi bir zarar ve mağduriyet yaşamayacağı insan ilişkilerine teşvik etmiş, hukuki ve ticari hayatı düzgün bir çizgide sürdürmeyi buyurmuştur. Bilindiği gibi Arap toplumlarında İslamiyet öncesi her türlü faiz işlemi gerçekleştiriyordu. Bu olay, halkın küçük bir kısmının aşırı zenginleşmesi ve büyük bir kısmının aşırı fakirleşmesiyle sonuçlanmıştır. Daha sonra Hz. Muhammed geldiğinde, bu durum karşısında faizli ticaretin kaldırılmasını sağlamış ve daha elverişli bir ticaret sistemi başlatmıştır.

 

İslamda faiz neden haram kılınmıştır hakkında Kur’an’da Rum suresi 39. ayetinde ”İnsanların mallarında artış olsun diye verdiğiniz faiz Allah katında artmaz. Ama Allah’ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekata gelince, kat kat artıranlardır.” denilmiş ve faiz açıkça yasaklanmıştır. Nisa suresi 160-161. ayetlerinde ise Allah’ın Yahudilere faizi haram kıldığını, ama onların buna devam ettiğini, bu yüzden Allah’ın gazabına uğradıklarını ve uğramaya devam edeceklerini anlatarak faiz açık bir şekilde yasaklanmıştır. Faizin haram kılınmasına bir diğer örnek ise Ali İmran suresi 130. ayette ”Ey iman edenler! Kat kat faiz yemeyin. Allah’tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.” sözü denilmektedir.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir