İslam Dini

İslam’ın Temeli

İslam’ın temelini oluşturan konular Kur’an-ı Kerim aracılığı ile insanlara bildirilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de insanın mutluluğu, dünya ve ahiret yaşantısı ve her iki alemdeki mutluluğa ulaşma yolları ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Allah Kur’an-ı Kerim’in inanan, takva sahibi olan insanlar için hikmetlerle dolu olduğunu bildirmiştir. İslam’ın temeli olan konularda Kur’an-ı Kerim’de 3 ana başlık altında toplanmıştır.

İslam’ın Temeli Nedir?

  • İMAN

İman, Kur’anda bahsedilen konuların özüdür. Allah’ın varlığı, birliği bildirilir. Gönderdiği peygamberleri, indirdiği kitapları, melekleri konu edinilir ve anlatılır. Ahiret inancı üzerine ayetlerde yer almaktadır ve insanlara kıyametten ve ahiretten bahsedilir, dünyadaki yapılacak amellerin sonucuna göre insanın ahiretteki yaşantısının ne hal üzerine olacağına dair örnekler verilir.

İnsana sorulacak olan bazı soruların içeriği İslam’ın temeli olan itikadi konular ile ilgilidir. Rabbinin kim olduğu, nerden gelip nereye gittiği, dininin ve kitabının ne olduğu sorulacak olan tüm insanlar iman yönünden sınanacaktır. İslam bu konuda buyruklarını Kur’an-ı Kerim aracılığı ile bizlere bildirdiğinden iman ile ilgili hakikatleri Kur’an aracılığı ile öğrenmek ve uygulamak gerekir.

  • İBADET

İslam’ın emrettiği dünyada yerine getirilmesi istenen ibadetler Kur’an-ı Kerim’de anlatılmıştır. Bu ibadetlerin yerine getirilme şekilleri de ana hatlarıyla anlatılmıştır. Allah’a inanan, ibadetlerini yerine getiren insanların ahiret mutluluğuna kavuşacağı ayetlerde geçmektedir. Cennete ulaşmak ve sonsuz mutluluğa erişmek için insanlar Kur’an yoluyla ve peygamberler aracılığı ile ibadet etmeye çağrılmaktadır. İnsanın görevi ise, kendisine düşen bu sorumluluğu yerine getirmek, Allah’a karşı kulluk görevini yapmak için ibadetlerine devam etmek ve aksatmamaktır.

İnsana ibadetlerle ilgili de sorular sorulacaktır. Bu sorulardan bazıları; ibadet nedir, kimler ibadetten mükelleftir, ibadet çeşitleri nelerdir vb. sorulardır.

  • AHLAK

Kur’an’da ahlakla ilgili de bir çok açıklama bulunmaktadır. İslam insanın, hakkı gözetmesini, adaletli olmasını, kötülük yerine iyiliği tercih etmesini ve insanlara yardım etmesini öğütler. İslam’ın temeli de yüce bir ahlak üzerine kuruludur. Ahlaki değerlerin, tüm toplumlarca benimsenmesi hedeflenmiş ve dünyada her insanın çirkin işlerden, sapkınlıktan uzaklaşıp doğru, adaletli ve iyi işlere yönelmesi istenmiştir.

Elbette ahiret sorgusunda insan ahlaki sorulardan da sorumludur. Güzel ahlak nedir, ahlaki sorumluluklarımız nelerdir, güzel/kötü ahlak nedir gibi sorularla da karşı karşıya kalacağız.

 

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir