İslamiyet Neden Tesettürü Emreder?
İslam Dini

İslamiyet Neden Tesettürü Emreder? 

Tesettür sadece kadının başını örtmesi, vücudunu kapatması değildir. Tesettür kelime anlamı olarak gizlemek, örtünmek anlamına gelmekte yani sadece kadının değil, erkeğin de vücudunun haram olan yerlerini örtüp namahremden gizlemesidir. Bu manada İslamda tesettür sadece örtünmek değil, namahremin bulunduğu ortamda yürüyüşün, oturuşun, bütün hal ve hareketlerin Allah’ın emir ve yasaklarına uygun olmasıdır. Kadın ve erkeğin tesettürü farklılaşmaktadır. Erkeklerde göbek ve diz kapağı arasını örtmek yeterli iken kadınlarda el ve yüz dışında kalan yerleri örtmek gerekir. Peki İslamiyet neden tesettürü emreder?

Namahrem bulunan ortamlarda tesettüre sığınmak, pis bakışlara maruz kalmaktan bizleri koruyacaktır. Her ne kadar istisnalar kaideyi bozmasa da tesettür kadının iffetli olduğunu ifade eder, kötü bakışların, yanlış düşüncelerin kendisinden uzaklaşmasını sağlar. Toplum kişileri niyete göre değil görünüşe göre değerlendirir.

Etkilenmek insanın doğasında vardır, acıkmak, yorulmak gibi tabii/doğal bir olaydır. O halde erkek erkekliğini, kadın da kadınlığını bilsin etkilenmesin denilemez. Kişi karşıdakine suç atmadan önce kendini korumasını bilmelidir. İslamiyet insanların rahatı, huzuru için belirli kurallar koymuştur, bunlardan biri de tesettüre uymaktır.

İslamiyet Neden Tesettürü Emreder?

İslamiyet Neden Tesettürü Emreder?

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de tesettürü sadece kadınlara değil erkeklere de emrettiğini bildirmiştir.

Nur suresi 30. ayet mümin erkeklerin gözlerini haramdan korumalarını söylediği gibi aynı zamanda da erkeklerin kendi ırzlarını da korumalarını emretmiştir. O halde kendi iffetini korumak sadece kadının yükümlülüğü değildir, erkek için de farz olmuştur. Nur suresi 31. ayet ise kadınlar için indirilmiş ve el, yüz, ayak dışında ziynetlerin sergilenmemesini, başörtüsünün omuzların üzerine kadar örtülmesini emretmiştir.

Tesettür Neden Gerekli?

Kadının örtünmesi, tesettüre uygun giyinmesi kadınlık kişiliğini korumaktadır. Karşısındaki insana, örtüsüyle zarafet hissi vermektedir. Örtünmeyen kadın, şehvet duygusunu ortaya çıkaran, arzuları tahrik etmeye neden olan araç haline getirilmiş olur. Bu da kadının saygınlığını azaltır, gururunu incitir, ağırbaşlılığı zaafa uğrar.

Kadın beğenilmek ister oysa ki herkesin görüp beğendiği şeyin, hiçbir kıymeti yoktur. İslamda kendisini bakışlardan saklayan kadın kıymetlidir. Kadın ziynetlerini saklamalı, güzelliğini gözler önüne sermek yerine mahremine açmalıdır. Bu onu bulunmaz bir inci tanesi gibi yapar.

 

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir