Din Kültürü, İslam Dini

İslamiyetin Eşcinselliğe Bakışı

Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enla Muhammeden abduhu ve resulüh diyerek kelime-i şehadet getiren herkes Allahü Teala’nın peygamber efendimiz vasıtasıyla bildirdiği emir ve yasaklara uymakla yükümlüdür. Bu emir ve yasaklar arasında kesin ve net bir şekilde ifade edilen hususlardan birisi de cinsel münasebetin nasıl olacağı konusudur.

İslamiyet, cinsel münasebet için erkek ve kadının evlilik yoluyla birliktelik yaşamasına izin vermektedir. Yani, erkek erkeğe ya da kadın kadına cinsel ilişkiye kesinlikle müsaade etmemektedir. Allah’ın insanları erkek ve kadın olarak iki farklı cinsiyet olarak yaratmasının sebebi, cinsel birliktelik yaşamaları ve soylarının devamını sağlamak içindir. Kuranı Kerim’de “ Ey insanlar! Şüphesiz ki sizi bir erkek ve bir kadın olarak yarattık” ayeti kerimesi geçmektedir. Bu ayetten yola çıkarak İslamiyet’in makul gördüğü cinsel birlikteliğin kadın ve erkek arasında olması gerektiği konusunda tüm İslam alimleri hemfikir olmuştur.

İnsanların nasıl ki uyumak, yemek yemek, gezmek, çalışmak, banyo yapmak gibi insani temel ihtiyaçları var ise aynı şekilde kadın ve erkeğin yaratılış olarak cinsel arzu ve istekleri bulunmaktadır. Bu cinsel arzu ve istekleri karşılayabilmek için İslamiyet bazı kurallara uyma zorunluluğu getirmiştir. Kadın ve erkeğin evlenerek birliktelik yaşaması islamiyet ve cinsellik konusunun en hassas noktasıdır.

İslamiyetin Eşcinselliğe Bakışı 

Bakara suresinde, kadınlarınız sizin için bir elbise, size kadınlar için bir elbisesiniz der. Yani evli olmadığınız bir kadınla, hayızlı olduğu ( adet günlerinde) günlerde ve ters ilişkiye girmek kesinlikle haram kılınmıştır . Ters ilişkiden kasıt livata yolunu ifade etmektedir. Bu konu hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayanlar için daha açık ifadelerle anlatmak gerekirse, bir erkeğin kadınla cinsel ilişkiye girerken kadının büyük abdestini yaptığı yerden cinsel ilişkiye girmeye çalışmasına livata denir.

Kuranı Kerim’de livata yolu ile cinsel ilişkiye girmenin haram olduğu yönünde çok açık ayetler bulunmaktadır. Allahü Teala karı kocanın livata yoluyla cinsel ilişkiye girmesine müsaade etmemesinin en önemli nedeni sağlık açısından tehlikeli olmasıdır. Dinimiz sadece kadın ve erkeğin cinsel ilişkiye girmesine müsaade etmektedir. Eğer Allah’a iman ettim peygamberi Hz Muhammed aleyhisselam’a iman ettim diyorsanız erkek erkeğe ya da kadın kadına cinsel birlikteliğe ılımlı bakamazsınız. Allah beni böyle yaratmış ben ne yapayım diyerek eşcinselliğe kılıf uydurulamaz .

Tarihi kaynaklara göre İslamiyetin Eşcinselliğe Bakışı ilk eşcinsellik Lut peygamber döneminde görülmüştür. İlk insanın yaratılışından Lut peygamber zamanına kadar eşcinsel yaklaşımlar görülmemiştir. Bu da gösteriyor ki eşcinsellik insanoğlunun genlerinde bulunan bir şey değil. Aynı cinsiyetten iki insanın birbirine şehvet duygusu hissetmesi bu iki insanın kendi seçimi değildir. Ancak bu iki insanın eşcinsel birliktelik yaşaması kendi seçimidir. Şayet bir insan eşcinsel eğilim gösterdiğini hissederse bu duygusunu bastırmaya çalışmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Vacip Ve Farz Arasında Nasıl Fark Vardır?

 

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir