İslamiyet'in Toplum Hayatına Etkisi
Birlikte Yaşama Ahlakı, İslam Dini

İslamiyet’in Toplum Hayatına Etkisi

İslamiyet’in toplum hayatına etkisi bakımından diğer inançlardan ayrılır. Din, toplumların kültürel ve sosyal yaşantılarını etkileyen ve bu süreçte toplumların yaşantısında değişimlere sebeplere olan ilahi kurallar bütünüdür. Tarih boyunca toplumların putlar ve ilahi dinlere taparak hayatlarını çok farklı şekillerde devam ettikleri görülmüştür. İslam dini bunun gibi bir çok açıdan diğer dinlerden ayrılmıştır. İslam dininin temeli; insanı doğruya, güzele, eşitliğe ve adalete yönlendirmesidir. Emir ve yasakları çerçevesinde insana, hayatında rehberlik etmektedir.

İslam Toplumum Gerçek Özellikleri Nelerdir?

Allah’ın birliğini, tekliğini ve Hz. Muhammed’in onun kulu ve elçisi olduğunu esas olarak alan İslam dini, kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim ışığında toplumları doğru bir inanç yaşamaya yönlendirmektedir. Zinayı en büyük günah ve suçlardan sayan İslam dini toplumları, hak ve namusa yönlendirerek nefislerine hakim olmayı başarabilen toplumlar yaratmayı başarmıştır. Geçmişten günümüze baktığımızda, insanlığın en büyük utanç kaynaklarından biri olan köleliği İslamiyet yasaklamıştır. Bu hususta Allah katında herkesin eşit olduğunu belirten İslamiyet, ırkçılığı da sonuna kadar engellemiştir.  İslamiyet’in toplum hayatına etkisi olarak bakıldığında İslamiyet akla büyük önem verir. İnsanlara dini zorla kabul ettiremeyeceğini belirten İslam dini, insanların kendi hür iradesiyle dini kabul etmesini ister. Zaten günümüzde İslam dinini mantıklı bir şekilde araştıranların büyük bir oranı İslam dinini seçmektedir.

İslamiyet'in Toplum Hayatına Etkisi

İslamiyet’in Toplum Hayatına Etkisi

İslam’ın barış dini olduğu bilinmektedir. Kur’an-ı Kerim’de de bahsedildiği üzere, dünya hayatının geçici olduğu vurgulanmış, kimsenin menfaatleri doğrultusunda hareket etmemesi istenerek, ahireti düşünüp ona göre hayat süren hoşgörülü toplumlar yaratmıştır.  Kimsenin Müslümanlığının sorgulanamayacağını vurgulayan İslam dini, ”Müslümanlığı sorgulamak barışı bozar.” buyurarak, barışçıl toplumlara vesile olmuştur. Hz. Muhammed’in ”İnsanlar arasında selamı önce veren, Allah katında en hayırlısı ve ona en yakını.” sözü, toplumlara muhabbeti ve kardeşliği aşılamıştır. İslamiyet’in toplum hayatına etkisi genel olarak incelendiğinde, İslam toplumlarının hayatında son derece modern, ayrımcılığın ve ırkçılığın olmadığı, günümüzde yanlış olarak nitelendirilen bir çok davranışın, geçmiş zamanlardan beri İslamiyet’in emir ve yasakları çerçevesinde toplumlara aşılanmaya çalıştığı görülmektedir.

 

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir