İslamiyette Kadir Gecesinin Önemi
Din Kültürü

İslamiyette Kadir Gecesinin Önemi

Kadir kelime anlamı olarak; güç, şeref, yücelik, hüküm anlamına gelmektedir. İslamiyette Kadir Gecesinin önemi incelendiğinde İslam’ın kitabı Kur’an-ı Kerim’de, bahsi geçen tek mübarek gece olarak görülen Kadir Gecesi, Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı gün olarak kutlanmaktadır. Bu olay Hz. Muhammed’e Ramazan ayının 27. gecesi vakıf olmuştur ve her yılın Ramazan ayının 27. gecesi kutlanır. Bu olay Hz. Muhammed’e Hira mağarasında olmuştur. Hira Mağarası, Mekke’de bulunan Nur dağında yer alır. Kur’an-ı Kerimin indirilmesi tek seferde olmamış, yavaş yavaş tam 23 yıl sürmüştür.

Kadir Gecesinin Önemi Nedir?

İslamiyette Kadir Gecesinin önemi çerçevesinde yapılan araştırmalarda doğal olarak bakılan ilk kaynak İslam’ın kitabı Kur’an-ı Kerimdir. Kur’an’da bu geceyle ilgili, bin aydan daha hayırlı olduğu yazmaktadır. Allah’ın peygamberler aracılığı ile gönderdiği son kitap olan Kur’an bu anlamda insanların sosyal ve kültürel anlamda yaşayışlarında bir dönüm noktası niteliği taşımaktadır. Hz. Muhammed bir hadisinde, İslamiyet öncesi toplulukların daha uzun ömürlü olduğu için daha fazla sevap kazanma imkanlarının olabileceğini, buna karşılık olarak Allah tarafından Müslümanlara da Kadir Gecesi’nin verildiğini ifade etmiştir.

 

İslamiyette Kadir Gecesinin Önemi

Kadir Gecesinin Ruhani Önemi

Kadir Gecesi özelliği itibari ile kişiyi en yüksek ruhani düzeye çıkardığı, bedenin ilahi bir sevgiyle dolduğu en özel günlerden birisidir. Bir hadise göre, ödülünü sadece Allah’tan beklemiş olarak Kadir gecesini geçirenlerin, geçmiş tüm günahlarının affedileceği müjdelenmiştir. Hz Muhammed Ramazan ayının son 10 gününe girildiğinde dünyevi işlerden uzaklaşıp ahireti düşünür, daha çok ibadet eder ve ailesini bu konuda da teşvik ederdi. Hz Muhammed bir hadisinde ise “Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni de affet!” diyerek dua edilmesini tavsiye etmiş bu günün, günahlardan temizlenme olduğunu vurgulamıştır. Bu nedenle Müslümanlar, Ramazan ayının son on gecesini ve özellikle Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı 27. geceyi ahireti düşünerek, kulluk bilinci ile ibadet ederek ve geçmişte yaptıkları hatalardan tamamen ders alarak bir daha yapmama kararı alıp, bu hususta yaşamaya özen göstermelidir. İslamiyette Kadir Gecesinin önemi konusunda yapılan araştırmalarda bu hususlar göz önüne alınmalıdır.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir