Din Kültürü, İslam Dini, Özel Günler

Kandil Geceleri ve Yapılacak İbadetler

Öncelikle dinimizde Kur’an-ı Kerim’de geçen Kadir Gecesinin kutsallığı ve hadis-i şeriflerde geçen Beraat Gecesi dışında herhangi bir gecenin mutlak bir bilgisi yoktur. Ancak yine de Miraç hadisesinin yaşandığı gece, Peygamber Efendimizin doğduğu gece, üç ayların ilk Cuma gecesi gibi geceler özel sayılmıştır. Bazı İslam alimleri bu kutlamalara bid’at olduğu gerekçesiyle karşı çıkmış olsa da bu gecelerin kutlanmasını yasaklayan bir rivayet de yoktur. Dolayısıyla bu geceleri fırsat bilip değerlendirmekte bir mahsur olmaz. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri dinimizde gecenin akşam ezanıyla başlıyor olmasıdır. İşte, Kandil Geceleri ve Yapılacak İbadetler 

Kandil Geceleri ve Yapılacak İbadetler

Bu gecelere ait belirli bir namaz veya ibadet şekli yoktur. Ama bu gecelerde daha fazla sevap kazanmak mümkündür. Bu gecelerde yapılabilecek en güzel ibadetler tövbe etmek, dua etmek, Kur’an okumak, kaza namazı kılmak, sadaka vermek, salat-u selam getirip tesbih çekmek ve Kur’an dinlemektir.

Kandil günü o günün akşam ezanıyla başlar ve imsak vaktine dek sürer. Dolayısıyla o gecenin sabahı kandilin gündüzü sayılır. Dolayısıyla kandil gününü oruçlu geçirmek isteyen biri kandil gecesinin sabahında oruç tutmalıdır. Tabi en makbul olanı öncesini ve sonrasını oruçlu geçirmektir. Çünkü burada maksat kandile temiz girmek ve kandilden temiz çıkmaktır.

Her kandilin önemi ve değeri büyüktür. Regaib Kandili çokça rağbet edilen, arzulanan anlamına gelirken Beraat Kandili günahlardan ve cehennemden beraat etme anlamına gelir. Miraç Kandili Peygamber Efendimizin miraca çıktığı gecedir. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde ise Kur’an-ı Kerim yeryüzüne inmiştir. Peygamber Efendimizin doğumu ise Mevlid Kandili’nde kutlanır.

Sonuç olarak Müslümanlar bu gecelere son derece ehemmiyet vermiş ve en iyi şekilde değerlendirmek adına ellerinden geleni yapmak istemişlerdir. Ancak bu gecelere ait bin rekat namaz veya hususi bir ibadet şekli yoktur. Genel olarak yapılabilecek ibadetler kaza namazı, Kur’an okumak, tövbe etmek, dua etmek, salat-u selam getirmek ve sadaka vermektir. Tabi bu gecelerin yüzü suyu hürmetine dargınların barışması da çok sevaptır. Dünyevi ve uhrevi tüm borçlardan kurtulmak gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Keramet Nedir

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir