Kandil, Önemi ve Kuranda Adı Geçen Kandiller
İslam Dini, Özel Günler

Kandil, Önemi ve Kuranda Adı Geçen Kandiller

Kandil, önemi ve Kuranda adı geçen kandiller olarak konuya baktığımızda kandiller, mübarek geceler olarak da adlandırılmaktadır. 1566 ve 1574 yılları arasında hüküm süren Osmanlı padişahı II. Selim döneminde camilerde kandil yakılarak bu özel gecelerin kutlanmasıyla kandil adını almıştır. Kandil geceleri genel olarak Kur’an-ı Kerim okunduğu, salavat getirildiği ve sıkça dualar edildiği gecelerdir. Kur’an-ı Kerim’de bahsi geçen bu mübarek gecelerden Duhan suresi 3. ayetinde ”Aydınlatan kitaba yemin olsun! Biz onu mübarek bir gecede indirdik” ve Kadir suresi 3. ayetinde ”Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır” şeklinde bahsedilmiştir. Kişiyi İslama ve hayatın bilincine daha çok yaklaştıran bu mübarek gecelerden Kur’an’da adı geçen Kadir Gecesi dışında diğer kandillerin adı geçmemektedir. Çeşitli kesimlerce mübarek olarak kabul edilen bu geceler, kutsal kabul edilmiş ve kutlanmıştır.

Kadir Gecesi

Kandil, önemi ve Kuranda adı geçen kandiller arasında en önemlisi Kadir Gecesi’dir. Ramazan ayının 27. gecesi kutlanır. İslam’ın Kitabı bu ayın Kadir Gecesi’nde inmeye başlamış ve Hz. Muhammed (S.A.V)’e bu ayda peygamberlik görevi verilmiştir. Kur’an’da bu ayın bin aydan daha hayırlı olduğu yazmaktadır.

Mevlit Kandili

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) 571 yılının Nisan ayının 12. gecesi dünyaya gelmiştir. İslam’ın peygamberinin doğum günü olan bu mübarek gecenin kutlanması olayı Mevlit Kandili’dir.

Kandil, Önemi ve Kuranda Adı Geçen Kandiller

Regaip Kandili

Regaip Kandili, Recep ayının ilk cumasına denk gelir. Regaip Arapça kökenli bir kelime olup, bir şeyi istemek ve arzulamak anlamına gelmektedir. Bu gece Hz. Muhammed (S.A.V)’ın anne rahmine düştüğü gün olup kutlanmaktadır.

Miraç Kandili

Miraç Kandili, Recep ayının ikinci gecesi kutlanır. Bu gecede Hz. Muhammed (S.A.V) Mekke’deki Mescid-i Haramdan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmüş ve göğe yükselip Sidret’ül müntehayı geçerek Allah’ın huzuruna varmıştır. Ayrıca beş vakit namaz bu gecede farz kılınmıştır. Bu gecenin kutlanmasına Miraç Kandili denir.

Berat Kandili

Kandil, önemi ve Kuranda adı geçen kandiller incelemesinde değindiğimiz, kutlanan son kandil, Berat Kandili’dir. Berat kelime anlamı olarak: Borçlardan kurtulma, temize çıkma, arınma anlamlarına gelmektedir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan günde kutlanır ve Kur’an-ı Kerim’in indirilmesi bu gece sona ermiştir.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir