Din Kültürü

Kaza Nedir

Kaza; Allah, insana daha hayat vermemişken, emrettiği ve yazdığı bir durumun, vakti geldiği zaman, onayıyla yaşanması ve oluşmasıdır. İnsan, Allah’ı niteleyen bilgi, güç ve kuvvetine inanıyorsa kazaya da inanıyor demektir. Başka bir anlamda Allah’ı niteleyen bu kelimelerin ne anlama geldiğini bilen ve inanan kimseler, kazaya da inanmış olurlar. Biz insanların kazaya inanmasını gerektirecek şeyleri, Allah’ın önceden görmesi, bilmesi, beğenmesi, istemesi ve bunları bir düzen içinde oluşturmasıyla anlıyoruz. Bunları anlamakla da kalmıyor, Allah’tan başka ilah olmadığını ve onun gücünün her şeye yetebilecek olduğunu gösteriyor bizlere. Bu nedenle yüce Allah’ın sıfatlarından bir tanesinin de Kudret olduğunu biliyoruz. Bu koşullar da kazaya inanmanın ne denli önemli olduğunu da bize göstermiş oluyor.

Kazaya İman Etmek

Yüce yaradan, bu evreni var etmeden önce her şeyi belli bir düzen içinde tasarlamıştır. Bu düzen içinde var olan şeylerden bir tanesi de içinde bulunduğumuz Kainattır. Kainatta ki bütün yaşanmış olaylar ve meydana gelebilecek durumlar Allah’ın istemesiyle olur. Allah, ol “kün fe yekün” derse  akan sular durur, zaman durur, kısacası hayat durur. O yerin, göğün sahibi Allah ki; dilediği insana, dilediğini, nerede ve ne şekilde vereceğini kendi belirler. Yüce Allah’ın insan için belirlediği ve verdiği kararlarda, insanoğlunun hiçbir etkisi yoktur. Bu kararları değiştirebilme güçleri de yoktur.

Lakin, insan kendi hayatındaki olumsuzlukları gidermek adına, Allah’a inanan insanlar, ona dua ederek, başına gelebilecek olayları değiştirebilme şansı vardır.

Allahu teala her bir insana ayrı bir hayat yazmıştır. İnsanoğlu, Allah’ın kendileri için yazdığı hiç bir şeyi önceden bilemezler. Allah’ın, biz insanlara karşı yüklediği bazı sorumluluklar vardır. Bu sorumluluklar çerçevesinde Allah, biz kullarına iyiyi kötüden ayırma, kötüyü de iyiden ayırma yetisi vermiştir.

Böylelikle biz yüce Allah’ın kulları olarak, kötüyü iyiden ayırarak, başımıza gelebilecek her türlü felaketlerden, kendimizi muhafaza etmeye çalışırız. Kaza, biz Müslümanlar olarak başlıca inançlarımızdan bir tanesidir. Kazaya inanarak, yüce Allah’ın biz insanoğluna buyurmuş olduğu inançlardan, bir tanesini daha yerine getirmiş oluruz. Müslüman toplum olarak, Allah’ın var olduğuna ve yeri ve göğü yarattığına inanıp, kazaya inanmaz isek mutlak ve mutlak kendimizle çelişiriz. Bu yüzdendir ki; kainatın kurucusu yüce Allah’a inanmanın en temel nedenlerinden bir tanesi de kazaya inanmaktır.

 

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir