İslam Dini

Kıyamet Ne Zaman Kopacak?

Kıyamet Ne Zaman Kopacak

 

Dört mübarek kitaptan en sonuncusu olan Kur’an-ı Kerim’de kıyametin bir gün kesinlikle kopacağı ve insanlığın fani dünyada yaptıklarının yani amel defterinin sorgusunun uygulanacağı bildirilmiştir.

 

Kainatın ve bütün canlıların sonun geleceği Tevrat, Zebur ve İncilde de belirtilmektedir. Peki, kıyamet ne vakit kopacak? Bu bozukluğun yanıtı Tanrı inancı olan herkes doğrultusundan merak etmektedir. Kıyametin ne vakit kopacağını yalnızca Tanrı bilir.

 

Hadislerde kıyametin vakit olarak hangi tarihte kopacağına dair bilgi yoktur. Ancak kıyamet alametlerinin hicri takvime göre ikinci yüz yıldan sonra ki dönemlerde çok yoğun bir şekilde yaşanacağı bildirilmiştir. Kişinin her an ölecekmiş gibi ahiret yaşamı amacıyla hazırlık yapması gerekir.

 

Kıyamet alametleri nelerdir

 

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bütün insanlığa kıyametin habercisi olacak alametlerle alakalı bulgular verilmektedir. Bu bulgular Müslüman camiası doğrultusundan kıyamet alametleri olarak bilinmektedir.

 

Bu alametler iki değişik şekilde ele alınmaktadır. Birincisi; kozmolojik yani dünyadaki tarihsel değişimler ikincisi ise ailede ve toplumdaki ortaya gelen ahlaki, dini yozlaşmadır. Şöyle ki kıyametin yaklaştığı çekirdek aile amacıyla ahlaki değerlerin ortadan kalkmasıyla başlar.

 

Zamanla bütün topluma sirayet eder. Anne babaya saygısızlık, içki , sigara, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar, evlilik dışı ilişkiler, bayan vücudu üzerinden kazanç sağlamak, kul hakkı yemek gibi kötü alışkanlıkların önüne geçmek ilk evvelce aile içi terbiye ile başlar.

 

Tanrı evreni, akıl sağlığı yerinde olan kişileri imtihandan geçirmek amacıyla yaratmıştır. Haliyle imtihan vakit bittiği vakit dünyanın da sonu gelecektir. Bir insanın ölmesiyle o bireyin kıyameti gelir. Zaman ilerledikçe de kozmolojik olarak dünyanın kıyameti yaklaşır.

 

Yaşamın bir imtihan bulunduğu düşünülürse, kıyamet alametleri de insanların imtihan sorularıdır. Bu suallere verdiği yanıtlar ahiret yaşamı amacıyla çok mühimdir. Her insanın görevi, yaşamı vaktince karşısına çıkan bütün zorluklarla olması gerektiği gibi mücadele etmektir.

 

İnsanoğlu sanki dünya edebiyete kadar var olacak gibi bilinçsiz bir şekilde yaşamaktadır. Ne yazık ki kıyamet günü neler olacak? bunun farkında olan ve bu bilinçle yaşam sürdüren insan adedi çok çok değil.

 

Tanrı’ya ve Hz Muhammed’e iman edenlerin her gün kıyamet kopacak gibi yaşaması , İslam inancının haram ve helallerine uyması gerekir. Gerçekten doğru dürüst bir mümin olmak amacıyla ilk evvelce İslam dinini doğru öğrenmek daha sonra da dinin gereklerini yerine getirmek gerekir.

 

Kıyamet sözcük olarak ne manaya gelir

 

Kıyamet tekrar diriliş olarak tanımlanır. Yani kıyamet günü insanlar kıyam eder. Yattıkları yerden doğrularak ayağa kalkıp hesaba çekileceği anı bekleyeceklerdir. Kıyamet günü bütün insanlık tekrar dirilecek ve Tanrı’nın huzurunda Kıyam duracaklardır.

 

Dini kaynaklara göre kıyamet günü sözcüğü dört yüz ayette geçmektedir. Hatta kıyamet gününün ne kadar mühim bulunduğunu anlatan, yetmiş beşinci sure kıyamet suresi vardır. Sadece kıyamet suresi değil Vakıa, Tekvir, Hakka ve İnşikak sürelerinde de kıyamet günü olacaklar ile alakalı bulgular verilmektedir.

 

Kıyamet, cennete yada cehenneme giden bir yoldur. Bildirilen alametlerin hepsi kötü değildir. Bazı âlimler en güzel kıyamet alameti Hz. Muhammed’in peygamber olarak gönderilmesidir demektedir.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir