İslam Dini

Kurban Kesmenin Farz Olduğu Kimseler ve Kurban Eti Dağıtılması Hakkında

Kurban kesmenin farz olduğu kimseler ve kurban eti Dağıtılması hakkında konuyu ele aldığımızda, kurban kesmek İslamiyet’in beş farzından biridir. Ancak bu durum bazı istisnaları kapsamaktadır. Maddi imkanı bulunmayanların da aklına gelen sorular arasında yer alan kurban kesme farzı, kesilecek kurbana ve kimlere farz olduğu konusunda bu yazımızda belirtilmiştir.

Kurban kesmenin farz Olduğu kimseler ve kurban eti dağıtılması hakkında, Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde olan, ergenliğe erişmiş, zengin sayılacak kadar mal, para varlığına sahip ve bir yerde ikamet etme halinde olan her Müslümanın yerine getirmesi gereken farz olmuş bir ibadettir. Belirtildiği üzere ise temel ihtiyaçlarından ve borcundan ayrı olarak 80 gram altın ve bu değerde para ya da eşyaya sahip olan kişilerin kurban kesmesi farz kılınmıştır. Ayrıca zekatın aksine kurban kesme farzında, kurban yükümlülüğü için aranan nisabın üstünden bir yıl geçmiş olması şart değildir.

Kurbanın Taşıması Gereken Özellikler

Kurbanın besili olması, sağlıklı ve organlarının yerinde olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önemlidir. Bu sebeple, sakat olma derecesinde hasta, bitkin düşmüş, gözü körleşmiş, boynuzları kökünden kırık, dili, kuyruğu ve kulakları kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş olan hayvanlardan kurban seçilmez. Ancak, hayvanın doğuştan itibaren boynuzunun olmaması, şaşı, topal, kulağı yırtılmış olması, kurban seçilmesinde sıkıntı taşımaz. Kesileceği yere yürütülerek gidemeyecek durumda olan doğuştan topal olan hayvanlar da kurban edilemez. Uyuz olan hayvanlar ile doğuştan beslenmesine engel olacak derecede dişlerinin bir kısmı bulunmayan hayvanların da kurban edilmesi caiz değildir.

Kurban Eti Dağıtılması Hakkında

Kurban kesmenin farz Olduğu kimseler ve kurban eti dağıtılması hakkında son olarak değineceğimiz, kurban etinin dağıtılması konusunda Hz. Muhammed, kurban etinin üç parçaya  ayrılıp, bir parçanın kurban kesemeyecek durumda olan yoksullara dağıtılmasını, bir parçanın akrabalarla, tanıdıklarla ve komşularla paylaşılmasını, bir parçanın da kurban kesen kişi ve ailesi tarafından tüketilmesini önermiştir. Kişi kurbanın etinin hepsi kendine ayrılabilir. Ancak durumu iyi olanların, ihtiyaç sahiplerinin arttığı bir dönemde, etlerinin çoğunu veya tamamını dağıtmaları önerilmektedir.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir