Din Kültürü, İslam Dini

Kutsal Kitap ve Göklere Çıkış

Kuranı Kerim 610-632 yılları arasında tamamlanmış ancak 21. yy olmasına rağmen halen anlayamadığımız idrak edemediğimiz öyle ayetler var ki ilerleyen ilim ve bilime rağmen anlamakta çok güçlük çekmekteyiz. Bazı ayetlerin sırrı ise ilerleyen teknoloji sayesinde yeni yeni çözülmeye başladı. İşte, Kutsal Kitap ve Göklere Çıkış

Kutsal Kitap ve Göklere Çıkış

Bu yazımda insanı hayretler içinde bırakan bunun söylenmesi hem de 1400 yıl kadar önce bırakın ilmi devrinde okuma yazma bilen insanın bile az olduğu hatta Peygamberimizin bile okuma yazma bilemediği bir dönemde bilinmesi imkansız diyeceğimiz ayetlerden biriden bahsedeceğim. Kutsal Kitap içerisinde yer alan Rahman Suresi 33. Ayet aynen şöyle deniyor:

يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ تَنْفُذُوا مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ فَانْفُذُوا ۚ لَا تَنْفُذُونَ إِلَّبِسُلْطَانٍا

Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin çevresinden çıkıp gitmeye gücünüz yetiyorsa geçin. Ancak büyük bir güçle çıkıp gidebilirsiniz.

Ayet dikkatle incelendiği takdirde mükemmel bir ayrıntı ortaya çıkarmaktadır. Göklerin ve yerin çevresinden çıkılabileceği bunu insanların ve cinlerin yapabileceği ancak çok büyük bir gücün olması gerektiğine vurgu yapılmıştır. Bunun neresi ilginç diyebilirsiniz. Vereceğim örneklerden şimdi anlayacaksınız.

Kuran-ı Kerim

Şu anda bir uzay aracının fırlatılması yani uzaya gönderilmesi için milyarlarca dolar para harcanıyor, binlerce ton yakıt kullanılıyor, yüzlerce mühendis çalışıyor. Buna örnek verecek olursak son dönemler popüler olan Elon Musk’ın şirketi uzaya bir roket yolladı maliyeti 500 milyon dolar ve bu fiyat NASA’ya göre yarı fiyatına. NASA bu büyüklükte bir roketi 1 milyar dolardan fazlaya mal ediyor.

Gönderilen roketin büyüklüğü ise ayrı olay ortalama uzunluğu 72 metre bu 30 katlı bir binanın boyuyla neredeyse aynı demek oluyor. Şu anda uzaya çıkmak için sadece bir roketin masrafını söyledim. Bu örnekleri çoğaltacak olursak NASA Uzay Mekiği Projesi 196 milyar dolar, Uluslararası Uzay İstasyonu 160 milyar dolar,Apollo Uzay Programı 25 milyar dolar bunun gibi sayabileceğimiz yüzlerce dünya çapında proje var ve her birinin maliyeti bu şekilde dudak uçuklatacak fiyatlarda yapılmaktadır.

Göklere Çıkış

Tükettikleri yakıtlar yani uzaya çıkmak için kullanılan güç ise bambaşka bir olay 100lerce ton yakıt kullanılmakta ve kullanılan yakıt o kadar fazla ki Mars’a giden bir yolcu geri dönecek yakıtı bulamayacağı için orada kalmak zorunda. Bunlara birkaç örnek verecek olursak ,tekrar kullanılabilirlik özellikleriyle şimdiden tarihe geçmeyi başaran SpaceX’in devrimsel roketi Falcon tam 150 Asya fili, yani 410.000kg ağırlığında yakıt tüketmekte.

İnsanlığı Aya Taşımıştı: Saturn V in kullandığı yakıt ise inanılmaz boyutlarda. Dünya tarihinin en büyük, en uzun ve en ağır roketi Saturn V tam 763 Asya fili, yani yaklaşık 2.000.000kg ağırlığında yakıt tüketiyordu. Şunu da belitmek istiyorum bu yazdığım ve yazamadığım bütün projeler ise mühendislik harikasıdır. Muazzam dehalar gereklidir. Yıllarca süren araştırmalar sonucunda yapılmıştır. Her bir uzay projesi milyonlarca parçanın bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Benim bahsettiğim güç sadece maddi boyuttaydı. İnsan beynin bu projeleri yaparken kullandığı efor güç ise belki rakamlarla dahi ifade edilemez.

Gerçekten Kuran Kerim de dediği gibi Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin çevresinden çıkıp gitmeye gücünüz yetiyorsa geçin. Ancak büyük bir güçle çıkıp gidebilirsiniz ,veriğim örneklerden çok büyük güç gerektiği rahatlıkla anlaşılıyor ve ayet öyle bir noktaya işaret etmiş ki bu gücün derecesini maliyetiyle, yakıtıyla, boyutlarıyla ne kadar fazla olduğu rahatlıkla anlaşılmakta.

Bundan 70 yıl kadar önce Rahman Suresi 33. Ayet’in bırakın anlaşılmasını ne demek istediği insanoğlu tarafından tam izah edilememekteydi ancak şu teknolojiyle 1400 sene kadar önce gelen bir ayeti açıklamayı başarabiliyoruz. Rahman Suresi 33. Ayetin bir diğer özelliği ise her dönemde farklı yorumlanmış. 21. yy bu şekilde yorumlanırken 50 sene sonra farklı yorumlanabileceğini söyleyebilirim. İlim ve bilim geliştikçe ayetler daha da mucizevi bir hal alacaklar. Sadece bir ayetle Kuran-I Kerim’in ne kadar ulu bir kitap olduğunu rahatlıkla kanıtlayabiliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Hutbe Nedir? Nasıl Yapılır?

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir