Özel Günler

Miraç Kandili’nin manası ve önemi nedir?

Miraç Kandili’nin manası ve önemi

 

Miraç, terim olarak Hz. Peygamber’in göğe yükselişini ve yaradan katına çıkışını ifade etmektedir. Miraç demek, Cenab-ı Hak’tan gelen davete icabet ederek kulluğun gereklerini yerine getirerek, her adımda O’na yaklaşmaktır. Peygamber’in göğe yükselişini ve yaradan katına çıkışının ibadetler ve dualarla idrak edildiği bir gündür.

 

Hicri takvime göre hesaplanan Miraç Kandili, faziletleri ve önemi ile bilinmektedir. Milyonlarca Müslümanın namaz kılarak ve ibadet ederek geçirdiği Miraç Kandili gecesi ellerin semaya açılacağı mühim bir gece olacak.

 

Miraç gecesinde, Resûl-i Ekrem Mescid-i Aksâ’da iki rek‘at namaz kılıp dışarı çıktığında Cebrâil biri süt, öteki şarap dolu iki kap getirmiştir. Resûlullah süt dolu kabı seçince Cebrâil kendine “fıtratı seçtin” diyerek, sonrasında onu alıp dünya semasına yükseltmiştir.

 

Hz. Peygamber’imiz bu gece pek çok rûhânî ahvâl ve ikrâma kavuşmuş olmakla birlikte hiç bir kulun ulaşamayacağı manevi alemlere varmıştır. İşte bu gece her sene Miraç Kandili olarak idrak edilir. Miraç gecesinin Kadir gecesinden sonra en faziletli gece bulunduğu söylenir.

 

Bu gece de yapılacak ibadetler nelerdir?

 

Bu gecede yapılacak ibadetlerden biri yatsı namazından sonra 12 rekat namaz kılmaktır. 2 rekatte bir selam verilir. Her rekatta okunacak dualar ise 1 Fatiha suresi ve 10 İhlas-ı Şerif’dir. Namazdan sonra ise okunması gerekenler şöyledir; 100 defa “Sübhanallahi velhamdülillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber, ve lâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azim” 100 kere ise istigfar, 100 kere ise salâvat-i serîfe okunmasında bolca sevap ve fayda vardır.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir