İslam Dini

Miraç Kandilinin Önemi

Miraç kandilinin önemi konusunda Miraç, Arapçadaki sözcük anlamı olarak, merdiven, yükselecek yer ve en yüksek makam anlamına gelmektedir. İslamiyet toplumlarında “Allah’a yükseliş ve arınma” olarak bilinen ve kabul edilen Miraç Kandili, 25 Şubat’ta başlamakta olan üç ayların ilki olan recep ayının 27’nci gecesine denk gelmektedir. İslamiyet inancına göre, Hz. Muhammed, Miraç gecesinde, Allah’ın kendisini daveti üzerine, vahiy meleği Cebrail’in rehberliğinde Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmüş, buradan göğe yükselip Sidret’ül müntehayı geçerek Allah’ın huzuruna varmıştır.

 

İslamiyet farzlarından olan beş vakit namaz, bu gecede farz kılınmıştır. Allah’a şirk koşmayanların cennete gideceği müjdesi miraç gecesi verilmiş ve Miraç gecesinde Bakara Suresi’nin son iki ayeti indirilmiştir. Ayrıca Miraç gecesi Allah, Hz. Muhammed’e on iki emir olarak bilinen ve içeriği insanların yaşama hakkını, şeref ve namusunu korumayı, toplumun huzur ve güvenliğini sağlamayı amaçlayan emirleri ve yasakları buyurmuştur.

Miraç Kandilinin Önemi

Miraç kandilinin önemi konusunda araştırılma yapıldığında, Mekke’de bulunan müşriklerin, Müslümanlara uygulamış oldukları zulümler ve şiddetleri dayanılacak sınırları aşmıştı. Müslümanlar, üç yıl boyunca her açıdan insani ve ticari ilişkiyi yok sayan büyük bir yaptırım uygulamalarına maruz bırakılmıştı. Yaptırımların bittiği günlerde ise Hz. Muhammed, önce kendisini her zaman için desteklemekte olan amcası Ebu Talib’in, daha sonra da çok sevdiği eşi Hz. Hatice’nin vefatından sonra darmadağın olmuştu. Acı ve kederin yürekleri sardığı, umutların bitme noktasına geldiği bugünlerde Yüce Allah, Hz. Muhammed’i huzuruna kabul ederek Miraç ile şereflendirmiş, tekrar solmuş olan umudu yeşertmiştir.

 

Miraç, hikmet ve rahmet dolu bu gecede, Hz. Muhammed’in Mescid-i Aksa’dan göğe yükselip, Yüce Allah’tan vahiy alması önemini taşımaktadır. Miracın dünyaya armağanı da Allah’a ortak koşmayanların günahlarının affedileceği ve cennete girebilecekleri haberinin verilmiş olmasıdır. Bu hususta Allah’ı reddetmeme kaydı önemlidir. Miraç olayının bir diğer hediyesi de her gün yatsı namazından sonra okunan Bakara suresinin son iki ayetidir. Bu ayetler ile iman dile getirilir. Miraç, Allah’tan gelen daveti kabul ederek ve kulluk görevini yerine getirerek, Allah’a yaklaşmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İman Nedir, İmanın Şartları Nelerdir?

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir