Din Kültürü

Mü’min Kime Denir?

Son yıllarda müslümanlık hakkında çok fazla araştırma yapılıyor. İslama dönmek isteyen insanların artmasıyla mü’min kime denir sorusu da daha fazla sorulmaya başlandı. Mü’min kelime anlamı olarak gerçekten inanan kişi demek. Fakat içerik olarak çok daha anlamlı. İslam dünyasında mü’min; Allah’a, peygamberlere, kitaplara, Allah’ın yarattıklarına, son peygamberin Hz. Muhammed (s.a.v.) olduğuna, kıyamete, cennet ve cehenneme, kaza ile kaderin Allah’tan geldiğine, peygamberlerin getirdiklerine, Kur’an’a vb. kalpten inanan eden kimsedir.

Mü’min tüm bunları kabul eder ve tasdikler. Örneğin namaz kılmaya inanan ve namaz kılan, oruç tutmaya inanan ve oruç tutan, peygamberlere inanan ve söylediklerini uygulayan kimseler mü’mindir. İnanıyormuş gibi yapıp da kalpten inanmayan kimse mü’min olamaz.

Mü’min peygamberler gibi mükemmel insan değildir. Günahkar da olabilir. İnandıklarını nefsiyle mücadelede kazanamayarak uygulamaya koyamayabilir. O zaman kişi günahkar mü’min olur. Kişi günahkar bir mü’min olsa da ahirette sevapları ve günahları tartılır ve ceza alsa dahi sonunda Allah’ın rahmeti galip gelerek cennete ulaşır. Mü’minler sonsuz hayatta ebedi olarak cennette kalacaktır.

Mü’min ile Müslüman Arasındaki Fark

Mü’min kime denir sorusunun cevabını yukarıda açıkladık. Mü’min islamda Allah’ın emrettiği ve verdiği her şeye kalpten inanan kimsedir. Allah’ın varlığına ve birliğine inanmayan kimseler mü’min olamaz. Mü’min kişiler iman üzerine ölürlerse ahirette cennnete ulaşacaklardır. Fakat hayatı boyunca mü’min olup da ölmeden önce inancından dönen kişiler imanlı ölmüş sayılmaz. Bu kişileri sonsuz bir cehennem azabı beklemektedir. Mü’min gibi gözüküp de aslında kalpten inanmayan kişiler de ahirette cennete ulaşamaz. Kişi, inancını diğer insanlardan saklasa da Allah’tan saklayamaz.

Mü’min ile müslüman arasında kelime anlamı farklılıkları vardır. Mü’min islam dünyasında iman etmek ve inanmaktır. Daha çok ruhani bir boyuttur denilebilir. Müslüman ise islamın ibadetlerini yerine getiren ameller ile ilgili olan bölümüdür. Bu şekilde ayrım yapıldığında anlamak daha kolay olabilir. Doğru müslüman olabilmek yani ibadetlerini yerine getirebilmek için sağlam bir iman gerekir. Bu iman da mü’min kimsede bulunur. Kişi Allah ve yarattıklarına kalpten iman ederse yani inanırsa doğru bir mü’min olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İslamiyetten Önce Hangi Dinler Vardı ?

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir