Din Kültürü, İslam Dini

Namaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İslamın beş şartından ve en önemlilerinden biridir. Dinin zorunluluklarındandır. İslam dinini kabul etmiş ve mümin olarak hayatını sürdüren herkes namaz kılmak zorundadır. Namaz kılmak Allah’ın (CC) huzuruna çıkmak olarak da düşünülmektedir. Huzur veren bir ibadettir ve öncesinde abdest alınmalıdır. Günde beş vakit olarak ayrı ayrı kılınmaktadır. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazı günlük zorunlu ibadetlerdir. Namaz sünnet olarak kılınan ve farz olarak kılınan rekatlardan oluşmaktadır. Her vakitte rekat sayısı farklılık göstermektedir. Ayrıca Cuma namazı da İslam dininin en önemli ibadetlerindendir. O vakitte herkes camide toplanmalı ve ibadetini yapmalıdır. Namaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Namaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sabah namazı 2 sünnet, 2 farz toplam 4 rekattan oluşur. Öğle namazı ise 4 ilk sünnet, 4 farz, 2 son sünnet toplam 10 rekattır. İkindi namazı; 4 sünnet,4 farz şeklinde 8 rekattır. Akşam 2 sünnet, 3 farz 5 rekattır. Yatsı ise günün en uzun namazıdır. 4 ilk sünnet, 4 farz, 2 son sünnet, 3 vitir toplam 13 rekattır. Her bir vaktine kılmak gerekmektedir. Acil durumlar sebebiyle geçmiş olan vakitlerinizi de kaza olarak kılabilirsiniz. Kaza namazları çoğunlukla yatsı namazından sonra kılınmaktadır. Birçok hadiste de bunun daha cazip olacağına dair bilgiler mevcuttur. Namaz, İslam dininde temel direk sayılmaktadır. Aynı zamanda abdest almanın enerji yenilediği bilinmektedir. Namaz kılmanın sağlık problemleri olan kişiler içinse birçok kolaylaştırılmış yöntemi bulunmaktadır. Durumunuza göre bununla ilgili de bilgilenebilirsiniz.

Cuma Namazının Önemi

Mümin kişiler Cuma namazını asla kaçırmak istemezler. Çok zaruri bir durum olmadığı sürece Cuma namazını camide, cemaat eşliğinde kılmak gerekmektedir. Cuma günleri müminlerin bayramı olarak görülmektedir ayrıca. Birçok hadiste de Cuma gününün Müslümanlar için önemi ve yerine değinilmektedir. Kuran-ı Kerim’de Cuma namazının adı geçmektedir, adı geçen tek namazdır hatta. Abdest alındıktan sonra müminler bir arada camilerde toplanırlar ve 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet, 4 rekat Zühr-i Ahir (Öğle sonu), 2 rekat öğle vakti son sünneti olmak üzere toplamda 16 rekat şeklinde kılınmaktadır.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir