Din Kültürü, İslam Dini

Nebi Ne Demektir?

Müslümanlar arasında nebi ve resul kelimeleri sürekli karıştırılmaktadır. Nebiler, kendinden önce gelmiş olan peygamberlerin dinini tebliğ eden kimselerdir. Her resul bir nebidir fakat her nebi, resul değildir. Kur’an-ı Kerim’in bazı noktalarında Hz. Muhammed(s.a.v.) için resul ve nebi kelimeleri kullanılmaktadır. Resul, kendisine kitap gönderilmiş olan peygamberdir. Yani hem resul hem de nebiler peygamberlerdir.

Resul ve nebiler arasında dini tebliğ etmekte, emirleri insanlara bildirmekte bir farklılık yoktur. Resul ve nebi olan her peygamber Allah’ın buyruklarını insanlara bildirmekle, insanları doğru yola çağırmakla, sapkınlığa düşmüş, haram işlere bulaşmış insanları yanlıştan döndürmekle görevlidir.

Kur’anda Nebi veya Resul Diye Bahsedilen Peygamberler

Kur’an-ı Kerimde kendisinden nebi veya resul diye bahsedilen 25 peygamber bulunmaktadır. Bu peygamberler; Hz. Adem(a.s.), İdris(a.s.), Nuh(a.s.), Hud(a.s.), Salih(a.s.), Lut(a.s.), İbrahim(a.s.), İsmail(a.s.), Yakub(a.s.), İshak(a.s.), Zülkif(a.s.), Yusuf(a.s.), Yunus(a.s.), Musa(a.s.), Harun(a.s.), Şuayp(a.s.), İlyas(a.s.), Eyyub(a.s.), Davud(a.s.), İsa(a.s.), Elyesa(a.s.), Süleyman(a.s.), Zekeriyya(a.s.), Yahya(a.s.) ve Hz. Muhammed(s.a.v.)’dir.

Kendisine kutsal kitap verilmiş olan 4 resul vardır ve bazı peygamberlere “suhuflar” gönderilmiştir.

Kutsal kitabı olan resuller;

 • Hz. Davud- Zebur
 • Hz. Musa- Tevrat
 • Hz. İsa- İncil
 • Hz. Muhammed(s.a.v.)- Kur’an-ı Kerim

Kendisine sayfa kelimesinin çoğulu olan suhuflar gönderilmiş olan peygamberler ise;

 • Hz. Adem- 10 sayfa,
 • Hz. Şit- 50 sayfa,
 • Hz. İdris- 30 sayfa,
 • Hz. İbrahim- 10 sayfa olmak üzere toplamda 4 kutsal kitap dışında 100 sayfa gönderildiği bilinmektedir.

Kendisine kutsal kitap veya suhuf gönderilmiş nebiler ise bu kutsal kitaplar ve suhufların gönderildiği peygamberlerin yolundan gitmekle, onların dinlerini tebliğ etmekle, insanları bu dine davet edip, kurtuluşa ermeleri için çalışmakla yükümlüdür. Hz. Muhammed(s.a.v.) zamanına kadar gelmiş olan bilinen 124 bin peygamberin büyük çoğunluğu nebidir. Ve her peygamber, her nebi büyük zorluklar çekmiş, işkencelere maruz kalmıştır. Allah’ın buyruklarını insanlara iletmek için nebiliğin geldiği günden ölümlerine kadar bir çok sıkıntıya rağmen dini tebliğ etmeye devam etmişlerdir.

Nebilerin başlıca özellikleri de şunlardır;

 1. Onlar da insandır, ölümlüdür, yer, içer ve uyurlar.
 2. Kötülükten arınmışlardır, masumdurlar.
 3. Müjdeleyici ve uyarıcıdır.
 4. Hidayete ermiş kimselerdir, insanları hidayete erdiremezler fakat  doğruluğu bulmaları için davet içindelerdir.
 5. Gaybı bilmezler. Gaybı yalnız Allah bilir. Allah dilediği resullerine bilgi vermektedir.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir