Ölenin Arkasından Yapılan 7’si,40’ı,52’si Okumalarının Kuranda Yeri Var Mıdır?
Dualar, İslam Dini

Ölenin Arkasından Yapılan 7’si,40’ı,52’si Okumalarının Kuranda Yeri Var Mıdır?

Ölen kişinin arkasından yapılan iyi ameller ölen kişiye teslim edilir. Kişiye ölüm geldiği anda artık kendisi için amel defteri kapanmış, kendi kendine fayda sunacak herhangi bir amel yapmaya izin verilmemektedir. Fakat arkasında salih amel işleyecek evlat bırakmış ise veya insanlık için faydalı bir iş yapıp hala bu iş devam ediyor ise amal defterine yazılmaya devam etmektedir. İslam âlimlerine en çok yöneltilen soru bazı özel günlerde ölenlerin arkasından yemek dağıtmanın veya kuran okumanın hükmü oldukça sorulmaktadır. Soru geleneklerimiz içerisinde bulanan özel günler ile ilgilidir. Şöyle ki; ‘ölenin arkasından yapılan 7’si,40’ı,52’si okumalarının Kuranda yeri var mıdır?’ sorusu oldukça kafa karıştırmaktadır.

İslam’da Özel Günler

Dinimizde özel günler hadislerde ve kuran da açıkça belirtilmiştir. Bu günler haricinde müminler için toplu olarak ibadet veya dua edilecek başka gün belirtilmemiştir. Ölenin arkasından yapılan 7’si,40’ı,52’si okumalarının Kuranda yeri var mıdır? Sorusuna cevap vermeden önce bu günleri açıklamakta ve kaynağını açıklamakta fayda olacaktır.

 

Ölenin Arkasından Yapılan 7’si,40’ı,52’si Okumalarının Kuranda Yeri Var Mıdır?

Ölenin 7’sinde Kuran Okumak

Genel itibari ile ortak fikir olan okunan kuranın ölene faydası olacağı yönündedir. Çünkü ölen arkasında hayır ile yâd edeceği dostlarını, evlatlarını bırakmıştır. Bu durumda kuran dua hükmünde sayılabilir görüşü başta Hanefi ve Maliki mezheplerinin hem fikir olduğu konular arasındadır. Buradan hareketle Hanefilere göre kişi yaptığı amelin hayrını ölenleri için Allah (c.c) ‘dan dan isteyebilir. Bu durumda ölenin arkasından kuran okumak da bir hayır olacağı için okunan kuran ölenler için bağışlanabilir.

Ölenin 40’ında Kuran Okumak

Ölenin arkasından kuran okumanın faydasına yukarıda değinildi. Bu bölümde özel günlerin kaynağı ve hangi inanıştan dolayı sabitlendiği üzerinde duralım. Ölenin arkasından yapılan 7’si,40’ı,52’si okumalarının Kuranda yeri var mıdır? Sorusunu şimdi de kaynağına inelim. Genel itibari ile halk arasında inanılan yaygın görüş kabirde kişinin iyi hali üzerinedir. Kişi kabre indirildiği anda ahiret hayatı başlamış sayılır. Bu durumda ölenin vücudunda doku kayıpları, organlarda bozulmalar meydana gelecektir. Bu tür olayların ölenin ruhuna ıstırap vermemesi için Allah’a dua edilir. Ve ölenin arkasından kuran okuyarak, yemek dağıtarak kişinin toprağa karışması süresince devam eder.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir