Din Kültürü, İslam Dini

Peygamberin gerekliliği olmasaydı olmazmıydı

                   Peygamberin Gerekliliği 

Peygamber Olmasa   Olmaz mıydı? Sorusuna Cevap

Merhaba, bu yazımda Peygamberin gerekliliği ve peygamber olmasa da olurdu ya da peygamberin gereksiz olduğunu düşünenler hakkında fikirlerimi sunacağım.

Peygamber, Allah tarafından dini yaymakla mükellef kişidir. Günümüze kadar birçok peygamber çeşitli toplumlara gönderilmiş ve son peygamber Hz Muhammed ile son bulmuştur. 

Peygamberin Gerekliliği

Yaşadığımız dünyanın her alanında insanları bilgilendirecek önderlere rastlarız. Mesela bir müzik aleti almak isteseniz bu konuda bilgili bir kişiye danışırsınız, onun anlattıkları ve size gerekli olana göre almak istediğiniz enstrüman modeli kafanızda belirir ve kendinize uygun olanı tercih edersiniz.

Bir dini de nasıl yaşayacağımızı, o dinin gerekliliklerini, o dinin emirlerinin fiile aktarımını yani insan olarak ne yapmamız gerektiğini peygamber aracılığıyla öğrenir ve uygularız. 

Sadece Allah’ın Gönderdiği Kitap Yetmez miydi? 

Eğer peygamber gelmemiş olup, sadece Allah tarafından gönderilen kutsal kitabın içeriğine göre yaşayacak olsaydık bir takım sıkıntı ve ayrışmalar olacaktı. Nasıl ki bugün en ufak bir meselede bile insanlar fikir ayrılıklarına düşüyorsa, akıl sahibi herkesten farklı fikirler çıkacak ve insanların kafaları karışacaktı. Herkes anladığı gibi uygulayacak, o dinin mensupları arasında birlik ve beraberlik olmayacaktı. Bu tür yanlış anlaşılmalar ve ayrışmaların olmaması ve dini insan hayatına nasıl aktarmamız gerektiğini ancak bizim gibi insan olan bir peygamber aracılığıyla çözüm bulur.

Peygamber Neden İnsanlar Arasından Seçilir?

Peygamberlerin insanlar arasından seçilmesinin çeşitli sebepleri vardır. İnsanlara bir dini en iyi şekilde anlatabilecek olan şüphesiz insandır. Eğer peygamber insan değil de bir melek olmuş olsaydı onun yaptığı dini uygulamaları göremez, dediklerini duyamaz, onu örnek alamazdık. Peygamber insan olmamış olsa, insanların da verilen çağrılara inancı olmazdı. 

 

Sonuç

Sonuç olarak bir dinin insanlara aktarılması için insanlar arasından seçilen, yaşantı ve uygulamalarını rahatlıkla anlayabileceğimiz bir peygamber şarttır. Bazı insanlar buna çeşitli seçenekler getirerek gerekli olmadığını savunsa da bunlar insanüstü, insan doğasına ters fikirlerdir. Yüce Allah insanlar için en doğru olanı uygun görmüş ve insanlara bu şekilde peygamberler göndermiştir. Şüphesiz Allah en iyi bilendir.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir