Din Kültürü, İslam Dini

Vacip Ve Farz Arasında Nasıl Fark Vardır?

Vacip Nedir?

Vacip ile farz sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. İslam hukukçuları ve Hanefiler bu iki terim hakkında ortaya birçok teori atmıştır. İslam hukukçularına göre faz ve vacip aynı anlama gelmektedir. Farz olan her şey vacip, vacip olan her şey ise farzdır. Fakat Hanefilere göre bu iki terimi birbirinden ayıran net özellikler bulunmaktadır.

Her iki tarafın birbiriyle ters düşen teorileri bulunsada genele bakıldığında farz ve vacip arasında belirgin farklar olduğu görülmektedir. Vacibi terk eden kişinin kafir sayılmaması farz ile arasında ki en büyük fark olarak sayılabilir. Hanefi mezhebinde vacip kelimesi iki alt dalda incelenmektedir.

 Vacip Ve Farz Arasında Nasıl Fark Vardır

Farz yapılması mecburi olan buyruklardır. Bu buyrukların yerine getirilmemesi veya inkar edilmesi durumunda kişi dinden çıkmaktadır. Vacip için ise böyle bir durum söz konusu değildir. Vacip olan şeylere inanılmasada yapılması gerekli olan şeylerdir.

Vacip olan şeylere inanılmaması durumunda kişinin dinden çıkması gibi bir durum söz konusu değildir. Vacip, farz ve sünnet kavramları hakkında birbirinden farklı özellikler bulunmaktadır. Vacip ve sünnette birbiriyle aynı gibi görünen ve sıklıkla birbirine karıştırılan kavramlardır. Vacip sünnet ile karşılaştırıldığında çok daha güçlüdür, fakat aralarında en güçlü olanı farzdır. Vacip teriminin daha iyi anlaşılmasında bayram namazları örnek gösterilmektedir. Bayram namazı kılmak farz değildir fakat yapılması gerektiğinden vacip olarak nitelendirilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Veda Hutbesi Hakkında Bilgi

 

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir