Diğer Dinler

Vaftiz Nedir? Kimler Vaftiz Edilir?

Vaftiz tanım olarak yıkanma veya suya batırma şeklinde açıklanabilir. Su birçok medeniyete göre kutsal olarak kabul edilmektedir. Temizlenmenin ve arınmanın yolu ise su ile yıkanmaktan geçer düşüncesi dinlerde oldukça yaygındır. İslam dininde su ile gerçekleşen abdest temizlenmenin ilk yoludur.’ Vaftiz nedir? Kimler vaftiz edilir?’ sorusuna yanıt olarak ise aşağıda ki başlıklar sıralanabilir.

Vaftiz Nasıl Gerçekleşir?

Vaftiz genel itibari ile daha doğumdan hemen sonra gerçekleştirilen bir ritüeldir.  Fakat dini vecibelerini sonradan yerine getirmek isteyen veya sonradan Hristiyanlık dinine geçen kişiler içinde uygulanmaktadır. Vaftiz olma için herhangi bir ön hazırlık yapılmaz. İşlemin yapılması için kişinin kendir iradesi ile Hristiyanlık dinini benimsemiş olması ya da bu dine mensup bir anne babadan dünyaya gelmiş olması gerekmektedir.

Vaftiz töreni için herhangi bir şekil belirtilmemiştir. Fakat gelenek haline gelen törenlerin kiliselerde yapılması uygun görülmüştür. Vaftiz edilme işlemi ise mezheplere göre farklılık göstermektedir. Bütün Hristiyanlık mezhepleri vaftiz edilme işlemi üzerinde özenle durmaktadır. Uygulanış yönünden farklılık gösterse de ritüelin temelinde suyun vücut ile temas ettirilmesi şart koşulmuştur. Bu durum birkaç damla suyun vücuda serpme şeklinde gerçekleşebileceği gibi,  su dolu bir alana vaftiz edilecek kişinin daldırılması olarak da gerçekleşebilmektedir.

Vaftiz Nedir ? Kimler Vaftiz Edilir?

Vaftiz edilme işlemi Hristiyanlık inancında olan ve her inananın yapması gereken ilk görevidir. Yapılış amacı hakkında mezhepsel farklılık oluşsa da temel amacı arınarak tanrıya yakınlaşma şeklinde açıklanabilir.  Vaftiz edilme işlemi sorasında kişi artık tamamıyla Hristiyan öğretilerini benimsemiş ve bu şekilde yaşamak zorunda olduğunu kabul etmek durumumdadır.

‘Kimler vaftiz edilir?’ sorusuna verilecek yanıt ise Hristiyanlık dini temelli mezheplerin tümünde uygulanmaktadır.  Kilise aracılığı ile gerçekleştirilen bu işlemde bazı olumsuz durumlar oluşabileceği için sağlık ekibi tören öncesinde ve tören sırasında hazır bulunmaktadır. Vaftiz işleminin temel amacı Rab ’be kendisini adamış olduğunu göstermektir. Vaftiz olan kişi artık tüm günahlarından arınmış Rab ile kavuşmaya hazırdır inancı ile gerçekleştirilmektedir.  Fakat insanları günahlarından arındıracak olan Hz. İsa’nın kanıdır şeklinde de yorumlar mevcuttur. Özetle vaftiz edilme işlemi Hristiyanların kendilerini Mesih ile yakınlaştırma aracı olarak gördükleri ritüeldir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Veda Hutbesi Hakkında Bilgi

 

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir