Diğer Dinler

Yahudilerin Önemli Dini Günleri

Yahudilik ya da Musevilik, ilk olarak İbranilerin kutsal kitabı ile gelen ve daha sonra diğer kutsal metinler ile birlikte incelenerek yorumlanan, felsefe ve yaşam biçimine ait uygulamalara verilen isimdir. Yahudilere göre, halk ile tanrı arasında sözleşmeye dayalı ilişkinin dışa vurulmuş hali olarak görülmektedir. Yahudilik, ilk tek tanrılı dinlerden kabul edilmektedir ve günümüzde de hala uygulanan en eski dinler arasında yer almaktadır. diğer dinlerde olduğu gibi Yahudilerinde önemli dini günleri ve bayramları bulunmaktadır. Yahudilerin önemli dini günleri, şu şekilde sıralanmaktadır.

-Şabat

Musevi inanç sahiplerinin en temel kutsal günü Şabat’tır. Şabat, tanrının yaradılışın altı gününden sonra, dinlenmeye çekildiği gün olarak kutlanmaktadır. Cuma gecesi gün batımından önce başlayıp ve cumartesi gün batımından önce sona eren, haftalık tatil günüdür. Şabat, Yahudilik dininde önemli bir olgudur ve derin dini hukuk kuralları ile düzenlenmektedir. Cuma gün batımından sonra, insanlar evlerinde iki ya da üç mum yakıp, şükran duası okuyarak Şabat karşılamasına başlarlar. Akşam yemeklerinde insanlar, bir bardak şarap üzerine hep birlikte eşlik edilerek Kiduş şükran duasını okurlar. Bunun yanında her masada mutlaka bulunması gereken hala ekmeği üzerine de, Motzi şükran duası okunmaktadır. Şabat boyunca Yahudilerin, ateş yakmak, para kullanmak, işe gitmek, kamusal alanlarda eşya taşımak gibi birtakım faaliyetleri yapmaları yasaklanmıştır. Yahudilerin önemli dini günleri arasında büyük bir değere sahip olan Şabat, kişilerin tanrı ile birleşmesi ve maneviyatlarını güçlendirmek için bekledikleri en önemli günler arasında bulunmaktadır.

-Roş Aşana

Takvim yılının ilk ayı olarak kabul edilen, Tişri ayının ilk ve ikinci günleri yılbaşı yani Roş Aşana olarak kutlanmaktadır. Bu günlerde Yahudiler geçmiş yılda yaptıklarını düşünürler ve işledikleri günahlar için tövbe ederler. Başlamakta olan yeni yıl için sevdikleri ve kendileri adına güzel dileklerde bulunurlar.

-Yom Kippur

Yom Kippur, Yahudilerin önemli dini günleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Yahudiler için yılın neredeyse en kutsal günü olarak görülmektedir. Bu gün, Yahudiler topluca oruç tutarlar, tüm günlerini Mahzor adı verilen bayram kitabını okuyarak geçirirler ve  bağışlanmak için tanrıya dua ederler. Bu özel günde dindar olmayan birçok Yahudi bile ibadetlerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Yom Kippur akşamı mumlar yakılmadan önce, seuda mafseket adı verilen oruç öncesi hep birlikte yenmektedir.

 

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir