Özel Günler

Aşure Günü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aşure günü Muharrem ayının onuncu günüdür. Muharrem ayı içerisindeki en önemli gün olan aşure günü, insanlar tarafından bu aya gelindiğinde aşure günü hakkında bilinmesi gerekenler şeklinde merak edilip araştırılmaktadır. İslamiyet tarafından önemli olan dört aydan biri olan Muharrem ayı içerisinde bir gün oruç tutmanın tüm ay oruç tutmuş gibi kabul edileceği Kur’an-ı Kerim’de geçmektedir. Pek çok kesimlerce kabul edildiği üzere aşure sözcüğü Arapça kökenli olup aşura olarak bilinmekte ve ”aşr” veya ”aşir”den türeyip on anlamına gelmektedir.

Aşure Günü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed bir hadisinde ”Muharrem ayında tutulan oruç, Ramazan ayından sonra tutulan en faziletli oruçtur.” diyerek bu ayın önemini vurgulamıştır. İslamiyet tarihinin en trajik olaylarından biri olan Kerbela katliamı bu ay içerisinde olduğu için, bu ay içerisinde yapılmış olan dualar ve ibadetlerin daha önemli olduğu düşünülerek ayrı bir önem almıştır. Muharrem ayının en özel günü olan aşure gününde ise bir çok olay meydana gelmiş ve kutsal olduğu kabul etmiştir. Bununla beraber Allah birçok duayı aşure gecesi kabul etmiştir ve bu olaylar sonrası aşure gecesi de çok önemli hale gelmiştir.

Aşure Gününde Meydana Gelen Olaylar

Hz. Musa’ya bahşedilen mucize olay olan denizin yarılması ve firavunun denizde boğulması olayı aşure günü meydana gelmiştir. Cudi dağının üzerin Hz. Nuh’un gemisinin demirlemesi olayı aşure günü meydana gelmiştir. Hz. Yunus atıldığı kuyudan ve balığın karnından bu gün çıkmıştır. Hz. Adem’in ve Hz. Davud’un tövbesi aşure günü kabul olmuştur. Hz. İsa’nın doğumu İslamiyete göre aşure gününe gelmektedir. Hz. İsmail aşure günü doğmuştur. Hz. Yakub’un gözleri aşure günü görmeye başlamıştır. Hz. Eyyüb içine düştüğü amansız hastalıktan aşure günü kurtulmuştur. Daha önceleri belirtildiği üzere, Kabe’nin üzerinde bulunmakta olan örtü ise aşure günü değiştirilmekte idi.

Muharrem Ayında Yapılması Gerekenler

Muharrem ayı içerisinde bilindiği ve uygulandığı üzere aşure yapılmaktadır. Ancak aşure günü, Hz. Muhammed ve Müslümanların oruç tuttukları ilk gün olarak bilindiği için bu ay içerisinde özellikle aşure gününde bir defa olmak üzere, iki gün oruç tutmak tavsiye edilmektedir.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir